Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات در گرجستان زیر سایه بازداشت رئیس جمهور سابق برگزار شد

برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در گرجستان
برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در گرجستان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سالومه زوارابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان و متحد سابق ساکاشویلی که نخستین وزیر خارجه دولت وی بود روز جمعه گفت که به او پیشنهاد عفو نمی‌دهد.

آگهی

گرجی‌ها امروز در انتخابات شوراها و شهرداری‌های سراسر گرجستان شرکت کردند که به‌عنوان آزمونی برای قدرت حزب حاکم تلقی می‌شود و در مقابل احزاب مخالف امیدوار هسند این انتخابات بتواند منجر به انتخابات زودهنگام ملی شود.

رای‌گیری روز شنبه یک روز پس از بازداشت میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق انجام شد که با وجود حکم غیابی و محکومیت به زندان به اتهام «سوءاستفاده از قدرت» از اوکراین به گرجستان بازگشته بود و چند ساعت بعد بازداشت شد. وی دلیل بازگشت خود را تقویت حمایت از اپوزیسیون در انتخابات اعلام کرده بود و از طرفدارانش خواسته بود پای صندوق‌های رای بروند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که بیش از نیمی از رای دهندگان در گرجستان پیش از انتخابات بین رای به حزب حاکم «رویای گرجستان» و یا حزب مخالف «جنبش ملی متحد» مردد بودند و تصمیمی را نگرفته بودند.

دو ساعت پس از بسته شدن مراکز رای‌گیری هیچ نتیجه‌ای اعلام نشد. پیش بینی می‌شود که نتایج رسمی روز یکشنبه اعلام شود. با این حال احزاب اصلی سیاسی گرجستان پیروزی خود را اعلام کردند.

حزب «رویای گرجستان» در بهار گذشته توافق‌نامه‌ای را با میانجی‌گری اتحادیه اروپا امضا کرد که طبق آن اگر این حزب کمتر از ۴۳ درصد آرای انتخابات شهرداری‌ها را کسب کرد، انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود. اما بعدا از این توافق خارج شد چراکه «جنبش ملی متحد» آن را امضا نکرده بود اگرچه این حزب پس از خروج «رویای گرجستان» آن را امضا کرد.

کاخا کالادزه، شهردار تفلیس و دبیرکل حزب «رویای گرجستان» پس از بسته شدن مراکز رای گیری گفت که انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۲۴ برگزار می‌شود.

ساکاشویلی که در سال ۲۰۱۴ گرجستان را ترک کرد و شهروندی اوکراین را گرفت ساعاتی پس از انتشار ویدئوهایی در فیس‌بوک مبنی بر بازگشت به کشور دستگیر شد.

وی حکم شش سال زندان دارد و همزمان چندین پرونده دیگر مربوط به دوران ریاست جمهوری وی در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ در جریان است.

سالومه زوارابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان و متحد سابق ساکاشویلی که نخستین وزیر خارجه دولت وی بود روز جمعه گفت که به او پیشنهاد عفو نمی‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی گرجستان؛ اتحادیه اروپا با رهبران تفلیس توافق‌نامه امضا کرد

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

وتوی رئيس جمهور گرجستان در کمیته پارلمانی رد شد؛ گام اصلی برای تصویب «عوامل خارجی» برداشته شد؟