دومین محموله کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا به افغانستان وارد کابل شد

humanitarian aid
humanitarian aid Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اخباری که از بحران انسانی رو به گسترش در افغانستان می‌رسد، نگران کننده است و به گفتۀ یانز لنارچیچ بیش از ۱۸ میلیون نفر به شدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه در پیامی توییتری از ارسال دومین محمولۀ کمک‌های انساندوستانه برای مردم افغانستان از مسیر «پل هوایی بشردوستانه اتحادیه اروپا» خبر داد.

او نوشت: «اتحادیه اروپا این هفته حدود ۶۰ تن کمک اضطراری برای مردم افغانستان فرستاده است. ما همچنان به بسیج کمک‌های بشردوستانه ادامه خواهیم داد و در کنار مردم افغانستان هستیم.»

بنا بر اعلام یانز لنارچیچ، کمیسر مدیریت بحران اروپا، محموله دوم شامل ۲۵ تن از کمک‌های پزشکی حیاتی برای افغان‌ها بوده که با همکاری سازمان‌هایی همچون یونیسف، کودکان را نجات دهید و سازمان جهانی بهداشت فراهم شده است.

با این وجود اخباری که از بحران انسانی رو به گسترش در این کشور می‌رسد، نگران کننده است و به گفتۀ یانز لنارچیچ بیش از ۱۸ میلیون نفر به شدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

اولین محموله کمک‌های انساندوستانه این اتحادیه نیز چهارشنبۀ گذشته وارد فرودگاه کابل شد که شامل ۲۳ تن تجهیزات جراحی و دیگر ملزومات پزشکی می‌شد.

افغان‌ها از از سر گیری ارسال کمک‌های بین‌المللی به کشورشان مطلع هستند؛ اما از این موضوع نگرانند که این کمکها درنهایت بصورت عادلانه میان شهروندان توزیع نشود و به عملکرد دولت طالبان در این موضوع با دیده تردید می‌نگرند.

تحولات سریع سیاسی روی داده در دو ماه گذشته در افغانستان، پیامدهای اقتصادی سنگینی در پی داشته و تسلط نیروهای طالبان، باعث فرار بسیاری از نیروهای متخصص به خارج از کشور و همزمان آوارگی بسیاری از خانواده‌ها در داخل شده است.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ میلادی متعهد به ارسال ۳۰۰ میلیون یورو کمک انساندوستانه به مردم افغانستان است که عمدتا به شکل ارسال مواد غذایی و کمکهای پزشکی فرستاده می‌شود.

ارسال کمک‌های بردوستانۀ این اتحادیه برای مردم افغانستان از سال ۱۹۹۴ میلادی آغاز شده و رقم این کمک‌ها تا کنون بیش از ۱ میلیارد یورو بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امدادرسانی بین‌المللی در افغانستان؛ آیا مالیات دهندگان آمریکایی به طالبان کمک می‌کنند؟

سازمان ملل با افزایش رقم درخواست کمک به افغانستان درباره فاجعه انسانی هشدار داد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد