Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دردسر پسابرکسیتی؛ بریتانیا با رد درخواست مجوز ۳۵ قایق ماهیگیری اروپایی خشم فرانسه را برانگیخت

ماهیگیری در آب‌های سرزمینی بریتانیا
ماهیگیری در آب‌های سرزمینی بریتانیا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا دلیل رد ۳۵ پرونده دیگر نبود شواهد کافی مبنی بر ماهیگیری قایق‌ها در این منطقه بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ اعلام کرده است.

آگهی

بریتانیا روز سه‌شنبه ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) اعلام کرد تنها ۱۲ مورد از ۴۷ مورد درخواست مجوز جدید برای فعالیت قایق‌های ماهیگیری کوچک اتحادیه اروپا در آب‌های سرزمینی خود را پذیرفته و ۳۵ مورد دیگر را رد کرده است؛ تصمیمی که خشم فرانسه را برانگیخت.

ماهیگیران فرانسوی از نحوه کنترل دولت لندن بر دسترسی قایق‌های اتحادیه اروپا به آب‌های سرزمینی بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه به شدت ناراضی‌اند.

لندن می‌گوید که تاکنون در این زمینه «رویکرد منطقی» را دنبال کرده و تقریباً هزار و ۷۰۰ مجوز برای برای ماهیگیری قایق‌های اتحادیه اروپا در منطقه اقتصادی اختصاصی بریتانیا صادر کرده است. این منطقه بین ۱۲ تا ۲۰۰ مایل از ساحل بریتانیا فاصله دارد. برای منطقه ۶ تا ۱۲ مایلی نیز تاکنون در مجموع ۱۱۷ مورد مجوز صادر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «در مورد منطقه ۶ تا ۱۲ مایل (...) کشتی‌های اتحادیه اروپا باید مدارکی از پیشینه فعالیت ماهیگیری خود در این آب‌ها ارائه دهند. ما درخواست کشتی‌های با طول کمتر از ۱۲ متر برای ماهیگیری در این منطقه را در نظر گرفته‌ایم و بر اساس مدارک موجود، برای ۱۲ مورد از ۴۷ مورد درخواست ارائه شده می‌توانیم مجوز صادر کنیم.»

آنیک ژیراردن، وزیر امور دریایی فرانسه، این تصمیم بریتانیا را به معنی «مورد جدید امتناع بریتانیا از عمل به شرایط توافق برکسیت» خواند و گفت: «ماهیگیری فرانسه نباید گروگان اهداف سیاسی بریتانیا شود.»

بریتانیا دلیل رد ۳۵ پرونده دیگر نبود شواهد کافی مبنی بر ماهیگیری قایق‌ها در این منطقه بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ اعلام کرده است. موضوع پیشینه فعالیت قایق‌های ماهیگیری در این بازه زمانی، شرطی است که سال گذشته در توافقنامه پسابرکسیتی امضا شده بین لندن و بروکسل مقرر شده بود.

در ادامه بیانیه دولت لندن آمده است: «ما به همکاری با کمیسیون و مقامات فرانسوی ادامه می‌دهیم و هرگونه مدارک دیگری را که برای سایر پرونده‌های درخواست مجوز ارائه شود، بررسی خواهیم کرد.»

بریتانیا تأکید کرده که رویکردش «منطقی» و «کاملاً مطابق با تعهدات» این کشور در توافقنامه تجارت و همکاری (تی‌سی‌ای) بوده است.

فهرست کشتی‌هایی که مجوز آنها صادر شده، قرار است روز چهارشنبه منتشر شود.

فرانسه می‌گوید تاکنون ۸۷ درخواست به بریتانیا داده و اختلاف بر سر مجوزهای کشتی‌هایی است که جایگزین قایق‌های قدیمی شده‌اند که قبلاً در این منطقه ماهیگیری می‌کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختصاص بودجه ۹۲۰ میلیون یورویی به ایرلند برای کاهش تاثیرات منفی برکسیت

ادامه مناقشه ماهیگیری میان پاریس و لندن؛ فرانسه خواستار یافتن «راه‌حل فوری» شد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند