ادامه مناقشه ماهیگیری میان پاریس و لندن؛ فرانسه خواستار یافتن «راه‌حل فوری» شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماهیگیر فرانسوی در بندر گرانویل، شمال غربی فرانسه
ماهیگیر فرانسوی در بندر گرانویل، شمال غربی فرانسه   -  کپی رایت  AP Photo

فرانسه روز سه‌شنبه خواستار یافتن «راه‌حلی فوری» برای پایان دادن مناقشه ماهیگیری با بریتانیا شد؛ مناقشه‌ای که در پی بن‌بست جاری در مذاکرات دو کشور احتمال وقوع یک جنگ تجاری تمام عیار را افزایش داده است.

کلمان بون، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه، پس از گفتگوی تلفنی روز سه‌شنبه با دیوید فراست، وزیر برگزیت و روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا، با انتشار پیامی توییتری نوشت: «فرانسه همچنان آماده گفتگوست ولی باید راه‌حلی فوری در راستای اجرای توافقات صورت گرفته برای ماهیگیران ما پیدا شود.»

این گفتگوی تلفنی پس از آن انجام شد که دیدار رو در روی این دو مقام مسئول فرانسه و بریتانیا هفته گذشته در پاریس بدون دستیابی به راه‌حلی برای پایان دادن بن‌بست جاری به پایان رسیده بود.

بر پایه توافقی که اواخر سال گذشته بین بریتانیا و اتحادیه اروپا حاصل شد، قایق‌های ماهیگیری اروپایی این امکان را یافتند که در صورت اثبات فعالیت گذشته خود در آب‌های بریتانیا فعلا بتوانند به تردد خود در این آب‌ها ادامه دهند. با این حال، پاریس اعلام کرده که درخواست ده‌ها قایق فرانسوی برای ماهیگیری از آب‌های بریتانیا رد شده است.

فرانسه طی هفته‌های اخیر تهدید کرده است که از تخلیه صید قایق‌های بریتانیایی در بنادر فرانسه ممانعت می‌کند و تمام واردات بریتانیا از مسیر فرانسه را تحت بازرسی قرار می‌دهد. همچنین پاریس گزینه توقف برق‌رسانی به جزیره جرزی (ژرسه) واقع در کانال مانش را که عملا در قلمرو حاکمیت بریتانیاست، مطرح کرده‌ است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هفته گذشته با هدف اعطای فرصت به ادامه گفتگوهای دو جانبه با بریتانیا فرمان به تعویق افتادن تهدیدها را صادر کرد ولی مقام‌های فرانسوی اصرار دارند که در صورت شکست گفتگو، همه گزینه‌های مطرح شده روی میز باقی می‌مانند.