Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران ماهیگیری در مانش؛ ماکرون: تهدیدهایمان را از سه‌شنبه عملی نمی‌کنیم

مناقشه ماهی‌گیری بین فرانسه و بریتانیا
مناقشه ماهی‌گیری بین فرانسه و بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید نمایندگان بریتانیا قرار است روز سه‌شنبه با پیشنهادهای جدیدی پشت میز مذاکره بیایند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید که گفت‌وگوها بین پاریس، لندن و کمیسون اتحادیه اروپا بر سر مناقشه ماهی‌گیری در آب‌های سرزمینی بریتانیا روز سه‌شنبه ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود که کشورش تهدید خود در زمینه اقدام تلافی‌جویانه علیه بریتانیا از نیمه‌شب را اجرا نخواهد کرد. وی گفت که پاریس با توجه به ادامه مذاکرات با لندن تهدیدهای خود را فعلا عملی نمی‌کند.

امانوئل ماکرون که برای شرکت در نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) در گلاسگو به سر می‌برد به خبرنگاران گفت که نمایندگان بریتانیا قرار است روز سه‌شنبه با پیشنهادهای جدیدی پشت میز مذاکره بیایند.

رئیس‌جمهوری فرانسه در بخشی از سخنانش ساعات آینده را «ساعاتی مهم» برای مناقشه با بریتانیا بر سر صدور مجوز صیادی در کانال مانش دانست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کاخ الیزه ساعاتی پس از این اظهارات امانوئل ماکرون اعلام کرد که تدابیر تلافی‌جویانه علیه بریتانیا تا پیش از جلسه‌ای که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود اجرا نخواهد شد. در مقبل بریتانیا از تعویق اجرای اقدامات تلافی‌جویانه فرانسه استقبال کرده است.

داوید فروست، وزیر برکسیت کابینه بریتانیا با استقبال از طرح فرانسه گفت:‌ «بی‌صبرانه منتظر گفت‌گو با کلمان بُن، وزیر مشاور اروپایی فرانسه در روز پنجشنبه هستم.» 

امانوئل ماکرون روز دوشنبه هنگام ورودش به محل برگزاری اجلاس گلاسگو برای دقایقی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا گفت‌وگو کرده بود.

پاریس در واکنش به عدم صدور مجوزهای کافی برای صیادان فرانسوی از سوی دولت بریتانیا تهدید کرده است که مانع از تخلیه بار کشتی‌های ماهی‌گیری بریتانیا در بنادر فرانسه خواهد شد. یکی دیگر از تهدیدهای فرانسه افزایش بازرسی گمرکی کامیون‌ها است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به تهدیدهای فرانسه گفته بود که لندن در صورت عدم عقب‌نشینی پاریس از تهدیدهایش به ساز و کار حل اختلاف در چهارچوب توافق تجاری پسابرکسیت متوسل خواهد شد. او به پاریس ۴۸ ساعت فرصت داده بود تا از تهدیدهایش عقب‌نشینی کند.

بریتانیا همچنین تهدید کرده است که کنترل قایق‌های صیادان اروپایی را افزایش خواهد داد.

بنا به توافق برکسیت ماهی‌گیران اروپایی در صورتی که بتوانند سابقه فعالیت خود در برخی از آب‌های سرزمینی بریتانیا را اثبات کنند امکان دریافت مجوز ماهی‌گیری از این کشور را خواهند داشت. با این حال فرانسه و بریتانیا اکنون بر سر مدارک مورد نیاز برای اثبات سابقه فعالیت ماهی‌گیران در آب‌های سرزمینی بریتانیا اختلاف دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گذر صدها پناهجو از کانال مانش؛ فرانسه: مشکل «قانون کار» بریتانیاست

اختلافات بر سر ماهیگیری؛ فرانسه یک کشتی بریتانیایی را توقیف کرد

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»