Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

الکسی ناوالنی در پرونده‌ای جدید به اتهام افراطگرایی تحت پیگیرد قرار گرفت

پوستر تبلیغاتی الکسی ناوالنی در انتخابات محلی سال ۲۰۱۸/ سن پترزبورگ
پوستر تبلیغاتی الکسی ناوالنی در انتخابات محلی سال ۲۰۱۸/ سن پترزبورگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکسی ناوالنی که در حال گذراندن دورۀ ۲ سال و نیم حبس است، در صورت مجرم شناخته شدن ممکن است تا به ۱۰ سال زندان محکوم شود.

آگهی

دادگستری روسیه الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس و محبوس ولادیمیر پوتین را به رهبری سازمان‌ها و جریان‌های «افراطی» متهم کرده است؛ اتهامی که در صورت اثبات می‌تواند تا ۱۰ سال زندان در پی داشته باشد.

آقای ناوالنی که سال گذشته و در پی مسمومیت با گاز اعصاب نووچیک به آلمان منتقل شده بود، به محض بازگشت به مسکو بازداشت شد. او که پیش‌تر در سال ۲۰۱۴ میلادی در یک پرونده فساد مالی به ۲ سال ونیم حبس تعلیقی محکوم شده بود، بار دیگر به اتهام بی‌احترامی به یک کهنه سرباز روس محکوم و حکم حبس تعلیقی وی اجرایی شد.

از زمان بازداشت آقای ناوالنی، هزاران نفر از هواداران و نزدیکان وی در جریان تظاهرات بازداشت شده‌اند. نه ناوالنی و نه دیگر همفکران وی در بنیاد مبارزه با فساد نتوانستند در جریان انتخابات پارلمانی اخیر فدراسیون روسیه نامزد شوند.

گروه تحقیق دادگستری روسیه، آقای ناوالنی را به تلاش برای بی‌ثبات کردن نهادهای سیاسی کشور و دعوت به تظاهرات و ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز و تشکیل ۹ سازمان و بنیاد افراطگرا در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ میلادی متهم کرده است.

علاوه بر الکسی ناوالنی، لئونید ولکوف و ایوان ژدانوف هم با همین عناوین اتهامی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. در صورت اثبات جرم، دادگستری روسیه می‌تواند این دو نفر را هم به ۱۰ سال زندان محکوم کند.

لیوبوف سوبول، وکیل الکسی ناوالنی و کنشگر جنبش مبارزه با فساد هم در جریان همین تحقیقات به معاونت در ارتکاب جرم متهم شده و با خطر ۶ سال حبس روبه‌رو است.

پس از انتشار اخبار مربوط به این پرونده جدید، ایوان ژدانوف در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی اینترنتی گفت: «در جریان کارزارهای انتخاباتی همه از خود می‌پرسیدند آیا سرکوب پس از انتخابات تمام خواهد شد؟ این پرونده جدید پاسخی به این پرسش و تلاش برای ترساندن و ساکت کردن معترضان است.»

در جریان انتخابات پارلمانی، جریان ناوالنی هوادارانش را به دادن «رای هوشمندانه» به نامزدهایی ترغیب کرد که امکان پیروزی در مقابل نامزدهای حزب حاکم روسیه واحد را داشتند. 

با وجود پیگیری این استراتژی و رای سازمان‌یافته به کاندیداهای کمونیست، حزب روسیه واحد ولادیمیر پوتین اکثریت مطلق کرسی‌های دوما را از آن خود کرد. مخالفان می‌گویند در این انتخابات به‌صورت «فاجعه بار» تقلب شده است.

آقای ژدانوف می‌گوید باز شدن پرونده جدید علیه الکسی ناوالنی و هواداران نزدیکش، انتقام دولت از استراتژی موفق «رای هوشمندانه» در انتخابات است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نام ناوالنی به فهرست «تروریست‌ها» در روسیه افزوده شد

جایزه ساخاروف پارلمان اروپا به الکسی ناوالنی چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه تعلق گرفت

پوتین شرایط جدید روسیه را برای صلح با اوکراین اعلام کرد؛ کی‌یف پیشنهاد مسکو را رد کرد