Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه در تدارک قانونی برای حذف حامیان ناوالنی از انتخابات پارلمانی است

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه
الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورت شناسایی رسمی سازمان‌ها و گروه‌های نزدیک به الکسی ناوالنی تحت عنوان «افراطی»، فعالیت این سازمان‌ها به صورت «دو فاکتو» ممنوع و اعضای آن با تهدید بازداشت و زندان روبرو خواهند شد.

آگهی

پارلمان روسیه لایحه‌ای را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب امکان نامزدی حامیان الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون این کشور در انتخابات قانونگذاری را از نظر قانونی منع خواهد کرد.

فرانس‌پرس در گزارشی اعلام کرد که دوما، مجلس عوام پارلمان روسیه با هدف تامین این خواسته دولت،‌ بررسی لایحه‌ای جهت منع قانونی انتخاب افراد مرتبط با سازمان‌های «افراطی» به عنوان نماینده را در دستور کار خود قرار داده است.

این لایحه که تحلیلگران معتقدند حامیان جریان اپوزیسیون را هدف قرار داده در واقع قرار است مانع نامزدی افراد نزدیک به سازمان‌های طبقه‌بندی شده تحت عنوان «افراطی» در انتخابات پارلمانی شود.

واسیلی پیسکارف،‌ نماینده دوما روز سه‌شنبه با انتشار مطلبی در کانال تلگرامی کمیسیون رسیدگی به دخالت در امور داخلی پارلمان روسیه ضمن اشاره به این موضوع تصریح کرد که نخستین نشست پارلمان برای بررسی این لایحه روز ۱۸ ماه جاری برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید رسیدگی به این لایحه با تاخیر همراه شود،‌ یادآور شد:«برای آنکه قوانین جدید پیش از انتخابات آتی قانونگذاری درماه سپتامبر تصویب و اجرایی شود، بر حمایت همکاران حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم.»

این لایحه ماهیتِ کاربردی «عطف به ماسبق» دارد؛ به نحوی که در صورت تصویب، کلیه افراد دارای مسئولیت در یک سازمان تا سه سال پیش از آن که این سازمان تحت عنوان «افراطی» شناخته شود را شامل می‌شود.

بر این اساس آخرین زمان در نظر گرفته شده برای افرادی که تحت عنوان فعال یا کنشگر با سازمان‌های «افراطی» همکاری کرده باشند یک سال تعیین شده است؛ لذا داشتن سابقه یک سال همکاری با چنین سازمان‌ها یا گروه‌هایی افراد را از شرکت در انتخابات پارلمانی به عنوان نامزد منع خواهد کرد.

لایحه یاد شده در حالی از سوی دولت تهیه و به پارلمان ارائه شده که دادگستری روسیه قرار است روز ۱۷ ماه مه (شش روز دیگر) درخواست دادستانی برای شناسایی رسمی شبکه دفاتر منطقه‌ای و نیز بنیاد مبارزه با فسادِ الکسی ناوالنی تحت عنوان «تندرو و افراطی» را مورد بررسی قرار دهد.

الکسی ناوالنی که از وی به عنوان سرسخت‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نام برده می‌شود از ماه ژانویه، زمان بازگشت از کشور آلمان تاکنون تحت بازداشت قرار داد و گزارش‌های اخیر حکایت از بیماری و وخامت حال وی در زندان دارد.

اقای ناوالنی سال گذشته در پی مسمومیت در جریان یک پرواز داخلی در کشورش برای درمان به آلمان منتقل شد و پس از بهبودی هنگام بازگشت در فرودگاه مسکو دستگیر و بازداشت شد.

برخی منابع در روسیه اعلام کرده بودند که الکسی ناولانی قصد دارد تا نامزدهای نزدیک به خود را برای انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر معرفی و یا از تشکل‌هایی که نامزدهای آنها قادر به شکست نمایندگان حزب کرملین هستند، به صورت آشکار حمایت کند.

در صورت شناسایی رسمی سازمان‌ها و گروه‌های نزدیک به الکسی ناوالنی تحت عنوان «افراطی»، فعالیت این سازمان‌ها به صورت «دو فاکتو» ممنوع و اعضای آن با تهدید بازداشت و زندان روبرو خواهند شد.

در این صورت و نیز اگر لایحه منع حضور افراد منتسب به گروه‌ها و سازمان‌های «افراطی» در انتخابات پارلمانی روسیه تصویب شود، دست رهبر اپوزیسیون برای فرستادن افراد همسو با جریان خود به پارلمان کوتاه خواهد شد.

بر این اساس گفته می‌شود که شبکه دفاتر منطقه‌ای الکسی ناوالنی در روسیه در واکنش به تصویب احتمالی این لایحه، پایان ماه آوریل انحلال خود را رسما اعلام کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این شبکه پیش‌تر در اواخر ماه آوریل به فهرست سازما‌ن‌های «افراطی و تروریستی» سرویس اطلاعات مالی روسیه اضافه شده بود.

در این فهرست نام صد‌ها سازمان و شخصیت روس و خارجی از جمله گروه‌های افراطی القاعده و خلافت اسلامی موسوم به داعش گنجانده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگاه قضایی روسیه ناوالنی، منتقد حکومتی را «تروریست» خواند

مقامات پرتغال اطلاعات کنشگران ضد پوتین را به سفارت روسیه دادند

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم