دستگاه قضایی روسیه ناوالنی، منتقد حکومتی را «تروریست» خواند

الکسی ناوالنی در دادگاه
الکسی ناوالنی در دادگاه Copyright Alexander Zemlianichenko/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون زندانی که الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، در آن محبوس است اعلام کرد که این مخالف حکومتی یک «شخص تندرو و تروریست» است.

آگهی

الکسی ناوالنی، یکی از شناخته شده ترین منتقدان ولادیمیر پوتین که در زندان است دوشنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت که «کمیسیونی در زندان او را به عنوان یک شخص افراطی و تروریست شناسایی کرده» اما دیگر او را یک «زندانی مستعد فرار» نمی داند.

تحلیلگران رای این کمیسیون علیه ناوالنی را نشانه تشدید سختگیری ها و فشار بیشتر علیه مخالفان کاخ کرملین می‌دانند.

الکسی ناوالنی در شانزدهم ژانویه سال ۲۰۲۱ پس از ورود به روسیه بازداشت شد. وی بدلیل مسومیت شدید ماه ها در بیمارستانی در آلمان تحت مداوا قرار گرفته بود.

مخالف ولادیمیر پوتین، در حال حاضر بدلیل نقض مقرارت آزادی مشروط به دو سال و شش ماه حبس محکوم شده است. الکسی ناوالنی چندی پیش بدلیل شرایط «بد» زندان دست به اعتصاب غذا زد.

روز دوشنبه، این منتقد با انتشار رای کمیسیون زندان نوشت که کمتر از قبل نگران است چرا که دیگر بدلایل واهی «فرار از زندان» در نیمه شب مورد بازجویی قرار نمی گیرد.

الکسی ناوالنی ۴۵ ساله در پست اینستاگرامی خود نوشت:‌ « نگران بودم کمیسیون از من بخواهد عکس های پوتین را ببوسم و یا سخنان مدودف را از حفظ بازگو کنم اما چنین نشد. آنها تنها بالای تختم نوشته اند: تروریست.»

آقای ناوالنی در تابستان سال ۲۰۲۰ در روسیه مسموم شد و پس از موافقت مقامات دولتی برای درمان به آلمان منتقل شد.

وی پس از بهبود اعلام کرد که بواسطه یک مامور دستگاه های امنیتی روسیه از جزییات و چگونگی مسمومیت خود توسط نیروهای دولتی اطلاع پیدا کرده است.

کاخ کرملین همواره تمام ادعاهای الکسی ناوالنی را رد کرده و می گوید اگر چنین فرضی صحت داشته باشد دولت اجازه خروج از کشور به او را نمی داد.

پیش از مسمومیت، الکسی ناوالنی به اتهام سوء استفاده از بودجه بنیادی که برای مقابله با فساد بوجود آورده بود مورد تعقیب قضایی گرفت. دادستانی مسکو می گوید قرار بازگشت آزادانه ناوالنی به روسیه تنها تا ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ تمدید شده بود که وی به تعهد خود با دادستانی عمل نکرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در روسیه ۹ سال مجازات زندان دیگر برای ناوالنی برید

روسیه در تدارک قانونی برای حذف حامیان ناوالنی از انتخابات پارلمانی است

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد