جایزه آزادی بیان و مطبوعات آلمان به ناوالنی و بنیاد مبارزه با فساد او اهدا شد

الکسی ناوالنی در دادگاه
الکسی ناوالنی در دادگاه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فعالیت بنیاد مبارزه با فساد الکسی ناوالنی، موسوم به اف‌بی‌کی، در روسیه مطلقا ممنوع است.

آگهی

جایزه سالانه آزادی بیان و مطبوعات آلمان، موسوم به جایزه ام۱۰۰ چهارشنبه شب به الکسی ناوالنی و بنیاد مبارزه با فساد او اهدا شد.

با توجه به اینکه آقای ناوالنی در زندانی در حومه مسکو دوران حبس خود را می‌گذراند، این جایزه در مراسمی در شهر پوستدام (نزدیکی برلین) به لئونید ویلکوف، یکی از نزدیکان وی داده شد.

الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین سال گذشته و پس از بازگشت از آلمان در فرودگاه مسکو بازداشت شد. او هم‌اکنون در حال سپری کردن دوره محکومیت در یک پرونده فساد مربوط به سال ۲۰۱۴ است. آقای ناوالنی می‌گوید این محکومیت انگیزه سیاسی داشته است.

لئونید لکوف در زمان اهدای جایزه گفت: «فعالیت بنیاد ما با وجود سرکوب و فشار از سوی کرملین ادامه دارد. ما ثابت کردیم که فساد یک چالش برای حقوق بشر است.»

فعالیت بنیاد مبارزه با فساد الکسی ناوالنی، موسوم به اف‌بی‌کی، در روسیه مطلقا ممنوع است. این نهاد غیر دولتی و اعضای آن نه حق انتشار مطلبی در اینترنت و نه حق سازماندهی تظاهرات و یا نامزدی در انتخابات را ندارند.

دادگستری روسیه ماه گذشته اعلام کرد به اتهامات این بنیاد و ۸ نهاد وابسته به آن به ظن افراطگرایی رسیدگی می‌کند.

الکسی ناوالنی در اواخر تابستان سال ۲۰۲۰ با گاز اعضاب نویچوویک مسموم شد. کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی دولت روسیه را مسئول این حادثه می‌دانند. در پی این مسمومیت، آقای ناوالنی برای درمان به آلمان منتقل شد. روابط نه‌چندان گرم میان مسکو و اتحادیه اروپا پس از این رویداد به شدت بحرانی شده است.

جایزه ام‌۱۰۰ آلمان از سال ۲۰۰۵ و از سوی یک هیات داوران متشکل از خبرنگارانی از سراسر جهان همه ساله به شخص یا اشخاصی اهدا می‌شود که برای آزادی بیان و آزادی مطبوعات مبارزه می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگاه قضایی روسیه فعالیت‌ بنیاد ضد فساد ناوالنی را متوقف کرد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

ثروتمندترین زن ویتنام به اعدام محکوم شد؛ زنی که با دکه‌داری از فرش به عرش رسید