پارلمان اروپا از اتحادیه اروپا خواست برای به‌رسمیت نشناختن انتخابات روسیه آماده باشد

انتخابات پارلمانی در روسیه
انتخابات پارلمانی در روسیه Copyright ای‌پی
Copyright ای‌پی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فکر می‌کنم تاریخ به ما آموخته است که روسیه هم یک کشور اروپایی است و مردمان این کشور می‌توانند کاری کنند که روسیه هم یک دموکراسی شود.»

آگهی

در حالی‌که ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه از شهروندان روسیه خواست تا با شرکت در انتخابات پارلمانی، میهن دوستی خود را به نمایش بگذارند، پارلمان اروپا با تصویب یک قطعنامه از اتحادیه اروپا خواست تا برای عدم پذیرش نتیجه این انتخابات، در صورت نقض فاحش معیارهای بین‌المللی، آماده باشد.

آندریوس کوبیلیوس، گزارشگر این قطعنامه از کمیسیون روابط خارجی پارلمان اروپا به نمایندگان گفت: «امروز شکلی از تضاد آشتی‌ناپذیر میان روسیه غیر دموکراتیک و اروپا وجود دارد. روسیه ولادیمیر پوتین در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین چالش امنیتی و ژئوپولیتیک برای اروپا است. به همین دلیل ما باید یک رویکرد روشن برای کمک به تغییر روسیه داشته باشیم. فکر می‌کنم تاریخ به ما آموخته است که روسیه هم یک کشور اروپایی است و مردمان این کشور می‌توانند کاری کنند که روسیه هم یک دموکراسی شود.»

انتخاباتی بدون مخالفان جدی

انتخابات پارلمانی روسیه در حالی برگزار می‌شود که مخالفان جدی ولادیمیر پوتین و در راس آن‌ها الکسی ناوالنی و همقطارانش امکان کاندیدا شدن در این رقابت سیاسی را ندارند.

الکسی ناوالنی ماه ژانویه و در زمان بازگشت به مسکو، در فرودگاه بازداشت شد. او در پی مسمومیت برای درمان به آلمان منتقل شده بود. ناوالنی، کاخ کرملین را متهم اصلی این مسمومیت می‌داند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا از دولت روسیه خواسته‌اند تا برای رفع این اتهام، تحقیقات شفاف انجام دهد.

الکسی ناوالنی به دلیل بی‌احترامی به یک کهنه سرباز در سال گذشته به حبس محکوم شد و به‌علاوه محکومیت وی در یک حکم تعلیقی قدیمی، اجرایی و به زندان منتقل شد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اخیرا در سفر به روسیه بار دیگر درخواست کرد الکسی ناوالنی فورا آزاد شود.

انتخابات پارلمانی روسیه از ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر برگزار می‌شود. حدود ۱۰۸ میلیون نفر واجد شرکت در این انتخابات هستند. شهروندان روس با رای خود ۴۵۰ عضو مجلس نمایندگان (دوما) را بر می‌گزینند. نتیجه این انتخابات یکشنبه شب اعلام می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن: روسیه فقط سلاح هسته‌ای و نفت دارد، کرملین: کاملا اشتباه می‌کنید

روز آخر رای‌گیری در روسیه زیر سایه حملات پهپادی اوکراین و حرکت اعتراضی مخالفان پوتین

«بدون مخالف و بدون حق انتخاب»؛ انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه آغاز شد