Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیشتازی حزب ولادیمیر پوتین در انتخابات پارلمانی روسیه براساس نتایج اولیه

پیشتازی حزب ولادیمیر پوتین در انتخابات پارلمانی روسیه براساس نتایج اولیه
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از حزب روسیه واحد، حزب کمونیست در رده دوم قرار دارد. هواداران ناوالنی به کاندیداهای کمونیست رای داده اند.

آگهی

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی روسیه نشانگر پیشتازی حزب روسیه واحد به رهبری ولادیمیر پوتین است. براساس شمارش آرای ماخوذه از ۱۰ درصد شعبه‌های راگیری، حزب روسیه واحد با بیش از ۳۹ درصد آرا اول و حزب کمونیست روسیه با ۲۴/۶۷ درصد رای، در مکان دوم این انتخابات پارلمانی قرار دارند. 

حزب لیبرال دموکرات روسیه با ۹/۴ درصد و حزب نوظهور آدم‌های جدید با ۷/۷ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. 

این انتخابات با ممنوعیت نامزدی الکسی ناوالنی، منتقد زندانی دولت پوتین و همقطارانش برگزار شد. سازمان تحت رهبری آقای ناوالنی از سوی دادگاهی محلی به «افراط‌گرایی» محکوم و فعالیت آن ممنوع شده است. 

شبکه دولتی روسیه ۲۴ براساس نتایج پرسش از رای دهندگان گزارش کرد روسیه واحد ۴۵/۲ درصد و حزب کمونیست ۲۱ درصد آرا را از آن خود کرده اند. 

اگر نتایج انتخابات به همین نحو تائید شود، حزب روسیه واحد اکثریت پارلمانی در دوما را از دست خواهد داد. جریان سیاسی تحت رهبری ولادیمیر پوتین در انتخابات سال ۲۰۱۶، با ۵۴/۲ درصد آرا، اکثریت مطلق پارلمانی را در اختیار داشت. در همان انتخابات حزب کمونیست تنها ۱۳/۳ درصد آراء را کسب کرده بود. 

هواداران الکسی ناوالنی در این انتخابات به کاندیداهای حزب کمونیست رای داده اند تا یک اپوزیسیون قوی در برابر دولت ولادیمیر پوتین وجود داشته باشد. جریان سیاسی ناوالنی این استراتژی را «رای هوشمندانه» توصیف می‌کنند. 

لیوبوف سوبول، وکیل و از چهره‌های شناخته شده هوادار الکسی ناوالنی ابراز امیدواری کرد با تائید نتیجه کنونی شمارش آراء «تک قطبی روسیه واحد در پارلمان شکسته شود.»

میزان مشارکت در این انتخابات سه روزه تا ساعت ۶ بعد از ظهر یکشنبه ۴۵/۱۵ درصد برآورد شده است. 

نهادهای غیر دولتی ناظر بر انتخابات از ثبت ۴۵۰۰ مورد تخلف در سه روز گذشته خبر می‌دهند. با این حال کمیسیون برگزاری انتخابات می‌گوید سازوکار انتخاباتی در این دوره بسیار شفاف‌تر از دوره‌های قبل بوده و شمار تخلفات بسیار کم‌تر از تعداد مورد ادعای نهادهای مردمی است. 

انتخابات پارلمانی این دوره به‌ویژه با فشار دولت روسیه بر اپل و گوگل برای حذف اپلیکیشن هواداران ناوالنی، خبرساز شد. گروه الکسی ناوالنی با این اپلیکیشین به ناراضیان می‌گفتند در چه حوزه‌ای، به کدام کاندیدا رای بدهند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هر دو غول تکنولوژی، از ترس توقیف فعالیت‌هایشان در روسیه، این اپلیکیشین را از پلاتفورم‌های اپل‌استور و گوگل‌استور حذف کردند. 

با وجود کاهش محبوبیت حزب روسیه واحد، به نظر نمی‌رسد اقبال بسیاری از شهروندان به شخص ولادیمیر پوتین آنچنان دستخوش تحول شده باشد. در سال‌های اخیر و به‌ویژه با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از شهروندان از وضعیت جاری در کشور و سطح زندگی و رفاه خود ناراضی شده‌اند. به‌علاوه، افشای موارد فساد مالی و اداری شماری از نمایندگان و کادرهای حزب روسیه واحد هم در نارضایتی شهروندان از این جریان بی‌تاثیر نبوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات روسیه؛ حزب حاکم پوتین ۳۲۴ کرسی از ۴۵۰ کرسی پارلمان را در اختیار می‌گیرد

اتحادیه اروپا از «تخلفات و محدودیت‌‌های شدید» در انتخابات روسیه اظهار تأسف و نگرانی کرد

شمارش ۹۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی روسیه؛ حزب حامی پوتین اکثریت مطلق را کسب کرد