شمارش ۹۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی روسیه؛ حزب حامی پوتین اکثریت مطلق را کسب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی روسیه
اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی روسیه   -  کپی رایت  AP

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی روسیه حاکی از پیشتازی حزب «روسیه متحد» وابسته به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور است.

انتخابات پارلمانی روسیه از بامداد روز جمعه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) در این کشور شروع شد و برای سه روز متوالی ادامه داشت.

حزب «روسیه متحد» با شمارش بیش از ۸۵ درصد آرا با کسب دست کم ۳۱۵ کرسی از ۴۵۰ کرسی توانست اکثریت را در انتخابات پارلمانی روسیه حفظ کند.

حزب روسیه متحد که اینک اکثریت مطلق مجلس روسیه، دوما را در دست دارد سال گذشته به پوتین کمک کرده بود تا طرح اصلاح قانون اساسی را که به او اجازه می‌دهد همچنان برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود، به سرانجام برساند.

با وجود این اگر چه منتقدان سرشناس ولادیمیر پوتین از شرکت در انتخابات پارلمانی منع شده بودند اما گزارش‌های متعددی از تخلفات انتخاباتی منتشر شده است.

کمیسیون انتخابات مرکزی روسیه با رد وجود تخلفات گسترده انتخاباتی اعلام کرد که گزارش‌های منتشر شده بخشی از اقدام‌های عوامل خارجی است که از خارج از کشور تامین مالی می‌شوند.

شهروندان روسیه در انتخابات پارلمانی این کشور که به دلیل شیوع ویروس کرونا در سه روز متوالی برگزار شد، ۴۵۰ نماینده را انتخاب کردند.

شمارش آرا در روسیه نشان می‌دهد که محبوبیت حزب روسیه متحد نسبت به سال ۲۰۱۶ که ۵۴ درصد آرا را کسب کرده بود، کاهش یافته است.

برخی ناظران بین‌المللی از گسترش نارضایتی‌ها در خصوص وضعیت معیشتی مردم و فساد در هیات حاکمه روسیه به عنوان دلیل کاهش محبوبیت حزب وابسته به آقای پوتین سخن گفته‌اند.

آلکسی ناوالنی، معروف‌ترین منتقد زندانی آقای پوتین، دولت روسیه را به فساد متهم کرده است. با این حال خبرها از محبوب بودن آقای پوتین در بین بسیاری از مردم روسیه به دلیل بازگرداندن غرور ملی به این کشور حکایت دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب کمونیست روسیه در انتخابات پارلمانی این کشور که ۱۴ حزب در آن شرکت کرده بودند با کسب حدود ۲۵.۱۷ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت. به این ترتیب آرای حزب کمونیست روسیه هم نسبت به انتخابات دوره گذشته حدود ۸ درصد رشد داشته است.

پیشتر نتایج نظرسنجی خبرگزاری ریانووستی روسیه که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور برگزار شد، نشان داد که حزب روسیه متحد در این انتخابات حدود ۴۵ درصد آرا را به دست می آورد.