صدراعظم اتریش: باید جلوی ورود پناهجویان افغان به اروپا را گرفت

سباستین کورتس،‌ صدراعظم اتریش
سباستین کورتس،‌ صدراعظم اتریش Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدراعظم اتریش مدت‌ها است مواضع سختگیرانه‌ای نسبت به مسئله مهاجرت اتخاذ کرده و به صراحت این رویکرد انتقاد برانگیز را با رسانه‌ها در میان می‌گذارد.

آگهی

زباستین کورتس، صدر اعظم اتریش روز شنبه خواستار پیشگیری از وقوع یک بحران مهاجرتی جدید در اروپا پس از تحولات نظامی اخیر در افغانستان شد.

برخی دولتمردان اروپایی بویژه طیف نزدیک به راست و راست افراطی پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، تحولی که بسیاری از شهروندان افغان را به فرار از کشورشان ترغیب کرده است نسبت به در پیش بودن یک بحران تازه مهاجرتی هشدار داده‌اند.

صدراعظم اتریش از این دست سیاستمداران است که معتقد است هرگونه موج مهاجرت از افغانستان به سوی اروپا باید در کشورهای همسایه کنترل شود.

وی که در جریان سفر به بلگراد، پایتخت صربستان سخن می‌گفت تاکید کرد که نباید اجازه داد تا در پی تحولات تازه خاورمیانه یک موج بالقوه مهاجرت دیگر به سوی اروپا شکل بگیرد.

صدراعظم اتریش خواستار آن شد که پناهجویان افغان پس از خروج از کشورشان در کشورهای همسایه اسکان داده شوند و جلوی هجوم آنها به اروپا گرفته شود.

آقای کورتس در پایان ملاقات و گفتگو با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در بلگراد خاطرنشان کرد: «به همین دلیل است که ما تماس و رایزنی با مقامات کشورهای منطقه را از هم اکنون آغاز کرده‌ایم.»

رئیس جمهوری صربستان پس از دیدار با صدراعظم اتریش اعلام کرد که کشورش درخواستی برای اسکان ۱۵۰ زن و دختر از یک باشگاه فوتبال دریافت کرده و دولت وی با این درخواست موافقت کرده است.

وی در عین در خصوص پناهجویان افغان موضعی مشابه با زباسین کورتس را بیان کرد. وی گفت «افرادی که افغانستان می‌گریزند یک هدف دارند و آن رسیدن به اروپای غربی و آمریکا است.»

الکساندر ووچیچ سپس تصریح کرد: «تعداد افرادی که به ماندن در غرب بالکان تمایل دارند بسیار اندک است. ما همیشه همبستگی خود را با همه نشان داده‌ایم اما اینجا جایی برای ماندن و استقرار دائمی نیست.»

صدراعظم اتریش مدت‌ها است مواضع سختگیرانه‌ای نسبت به مسئله مهاجرت اتخاذ کرده و به صراحت این رویکرد انتقاد برانگیز را با رسانه‌ها در میان می‌گذارد.

وی به تازگی تاکید کرده است که کشورش پذیرای هیچ پناهجویی از افغانستان نیست زیرا به گفته وی اتریش از سال ۲۰۱۵ به این سو، زمان هجوم بیش از یک میلیون مهاجر از خاورمیانه، آفریقا یا آسیا به اروپا شمار زیادی مهاجر را در خود جای داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل نیم میلیون دلار به پناهجویان افغان در تاجیکستان کمک کرد

صدراعظم جدید اتریش سوگند یاد کرد

صدراعظم سابق اتریش به اتهام «بیان اظهارات نادرست» در پرونده فساد به دادگاه احضار شد