Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۱۶ سال صدارت مرکل؛ «آنگلا، یار دوازدهم تیم فوتبال آلمان» و «رهبر جهان آزاد»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل در اوج فشارها برای بستن مرزهای آلمان بر روی پناهجویانی که همزمان با قدرت گرفتن داعش در عراق و سوریه از جنگ گریخته بودند گفته بود: «ما از پس این کار بر خواهیم آمد.»

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حالی در آستانه انتخابات پارلمانی در این کشور برای ترک قدرت آماده می‌شود که بسیاری از جوانان و نوجوانان آلمانی صدرات فردی به جز او را در کشورشان به یاد ندارند.

او در اولین انتخابات پارلمانی پس از اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ به عنوان نماینده به بوندستاگ (پارلمان آلمان) راه یافت. آنگلا مرکل سپس به عنوان وزیر امور زنان و جوانان وارد کابینه هلموت کوهل، صدراعظم وقت آلمان شد. او بعدها در سال ۲۰۱۷ به عنوان صدراعظم در مراسم ترحیم هلموت کوهل که زمینه حضورش در رده‌های بالای سیاست آلمان را فراهم کرده بود شرکت کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
آنگلا مرکل و هلموت کوهلAP Photo

آنگلا مرکل ۱۵ سال پس از اولین پیروزی انتخاباتی‌اش توانست در انتخابات سال ۲۰۰۵ ائتلاف سوسیال‌ دموکرات‌ها با سبزها به رهبری گرهارد شرودر را شکست دهد و به عنوان اولین صدراعظم زن آلمان سوگند یاد کند.

آلمان کمتر از یک سال بعد از آغاز دوران صدارت آنگلا مرکل میزبان جام جهانی فوتبال بود. شهروندان آلمانی در جریان این رقابت‌ها دریافتند که صدراعظم جدید کشورشان از علاقمندان به ورزش فوتبال است. حضور او در ورزشگاه برای تماشای بازی‌های تیم ملی کشورش و هیجانش در جریان بازی‌ها توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

آنگلا مرکل در جریان جام‌های جهانی بعدی نیز برای تماشای برخی از مسابقات تیم ملی فوتبال آلمان در ورزشگاه‌ها حضور یافت. رسانه‌های آلمان درباره علاقه صدراعظم ۶۷ ساله این کشور به فوتبال در گزارش‌های خود می‌نوشتند: «یار دوازدهم تیم ملی فوتبال آلمان آنگلا نام دارد.»

AP Photo
آنگلا مرکل در حال تماشای بازی تیم ملی فوتبال آلمانAP Photo

یکی از تاثیرگذارترین رویدادهای دوران ۱۶ ساله زمامداری آنگلا مرکل تصمیم او در سال ۲۰۱۵ برای پذیرش پناهجویان بود. وی در اوج فشارها برای بستن مرزهای آلمان بر روی پناهجویانی که همزمان با قدرت گرفتن داعش در عراق و سوریه از جنگ گریخته بودند گفت: «ما از پس این کار بر خواهیم آمد.»

این تصمیم هرچند به محبوبیت آنگلا مرکل در خارج از مرزهای آلمان افزود اما باعث شد تا دو سال بعد حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» به مهمترین حزب مخالف دولت تبدیل شود.

AP Photo
سلفی یکی از پناهجویان با آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۵AP Photo
AP Photo
یکی از پناهجویان در سال ۲۰۱۵ با عکس آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان وارد مونیخ شدAP Photo

سال‌های پایانی صدارت آنگلا مرکل با دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا همراه شد. او طی چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ که به طور علنی از سیاست پذیرش پناهجویان انتقاد می‌کرد از خود انعطافی نشان نداد.

موضع‌گیری‌های سرسختانه آنگلا مرکل در برابر دونالد ترامپ باعث شد که از او به عنوان «رهبر جهان آزاد» یاد شود. لقبی که از دوران جنگ سرد به روسای جمهوری آمریکا اختصاص داشت. یکی از عکس‌هایی که به نماد رابطه آنگلا مرکل با چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا تبدیل شد در جریان نشست سران گروه هفت در سال ۲۰۱۸ گرفته شد.

صدراعظم آلمان در این عکس به همراه دیگر سران کشورهای گروه هفت در حال بحث با دونالد ترامپ دیده می‌شود.

AP Photo
نشست سران گروه هفت در سال ۲۰۱۸AP Photo

آنگلا مرکل پس از پیروزی دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ در پیام تبریک خود برخلاف رسوم دیپلماتیک رایج بر لزوم احترام به ارزش‌های دموکراتیک تاکید کرده بود.

انتخابات پارلمانی آلمان قرار است روز ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) برگزار شود تا به این ترتیب جانشین آنگلا مرکل که حاضر به پنجمین نامزدی پیاپی برای مقام صدراعظمی نشده است مشخص شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظرسنجی‌های انتخابات آلمان؛ سوسیال دموکرات‌ها فاصله خود با حزب مرکل را کم کردند

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند