Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رقابت برای جانشینی مرکل؛ ۳ گزینه اصلی صدراعظمی آلمان چه کسانی هستند؟

آنالنا بائربوک، آرمین لاشت و اولاف شولتز، سه نامزد صدراعظمی آلمان
آنالنا بائربوک، آرمین لاشت و اولاف شولتز، سه نامزد صدراعظمی آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل، صدراعظم ۶۷ ساله آلمان پس از ۱۶ سال فعالیت به عنوان رئیس دولت فدرال حاضر به پنجمین نامزدی پیاپی برای این مقام نشده است. او از آرمین لاشت، گزینه حزبش برای صدراعظمی حمایت می‌کند. آنالنا بائربوک و اولاف شولتز، نامزدهای احزاب سبزها و سوسیال دموکرات‌ها رقبای آرمین لاشت هستند.

آگهی

نتیجه آخرین نظرسنجی‌ها در آلمان از رقابت تنگاتنگ بین سه حزب دموکرات مسیحی، سوسیال‌ دموکرات و سبزها برای کسب بیشترین آراء حکایت دارد.

بنا به نظرسنجی موسسه «اینزا» (INSA) که روز دوشنبه منتشر شد اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات هر کدام ۲۳ درصد آراء را کسب خواهند کرد. حزب سبزها با ۱۷ درصد در جایگاه سوم قرار خواهد گرفت.

در حالی که بهار امسال همزمان با محبوبیت زیاد سبزها نام آنالنا بائربوک، یکی از دو رهبر این حزب به عنوان گزینه محتمل برای جانشینی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شنیده می‌شد اما اکنون اولاف شولتز، نامزد سوسیال دموکرات‌ها و آرمین لاشت، نامزد اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی گزینه‌های اصلی به نظر می‌رسند.

انتخابات پارلمانی آلمان قرار است روز ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) برگزار شود.

در این گزارش کارنامه سه گزینه اصلی جانشینی آنگلا مرکل و مواضع سیاسی آنها بررسی شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آرمین لاشت

AP Photo
آرمین لاشتAP Photo

رهبر ۶۰ ساله حزب دموکرات مسیحی از سال ۲۰۱۷ تاکنون رئیس‌الوزرای نوردراین-وستفالن، پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان است. در صورت پیروزی اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی در انتخابات پارلمانی پیش رو این سیاستمدار نزدیک به آنگلا مرکل مسئولیت هدایت اولین اقتصاد بزرگ اروپا را برعهده خواهد گرفت.

محافظه‌کاران آلمان به رهبری آنگلا مرکل طی ۱۶ سال گذشته قدرت را در این کشور در دست داشتند. اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی همچنین ۵۱ سال از ۷۱ سال گذشته را در راس امور بوده است.

آرمین لاشت زندگی سیاسی خود را با انتخابش به عنوان نماینده بوندستاگ (پارلمان آلمان) در سال ۱۹۹۴ آغاز کرد. او پنج سال بعد به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شد. او بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ عضو دولت محلی نوردراین-وستفالن بود و به دلیل رابطه خوبی که با مهاجران داشت به «آرمین ترک» معروف شده بود.

رهبر کنونی حزب دموکرات مسیحی طی پنج سال گذشته هدایت ائتلاف حزبش با حزب دموکرات آزاد با گرایش لیبرال را برعهده داشت. ائتلافی که احتمال تکرارش در سطح فدرال پس از انتخابات پیش رو چندان زیاد به نظر نمی‌رسد. حزب دموکرات آزاد در نظرسنجی اینزا که بین روزهای ۲۰ تا ۲۳ اوت (۲۹ مرداد تا اول شهریور) انجام شده ۱۳ درصد محبوبیت دارد. با توجه به محبوبیت ۲۳ درصدی اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی به نظر نمی‌رسد که امکان تشکیل دولت ائتلافی تنها با مشارکت محافظه‌کاران و لیبرال‌ها وجود داشته باشد.

کاهش محبوبیت آرمین لاشت طی هفته‌های گذشته به زمزمه‌های جایگزینی او به عنوان نامزد محافظه‌کاران دامن زده است. انتشار تصاویری از او که هنگام سخنرانی فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان پس جاری شدن سیل در غرب آلمان در حال خنده دیده می‌شد یکی از دلایل کاهش محبوبیتش بود.

آنالنا بائربوک

AP Photo
آنالنا بائربوکAP Photo

نامزد سبزها برای صدراعظمی آلمان از سال ۲۰۱۸ تاکنون به همراه روبرت هابک یکی از دو رهبر این حزب است. آنالنا بائربوک برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ در حالی که ۳۳ سال داشت به پارلمان آلمان راه یافت.

او در دوران کودکی به همراه والدین خود در تظاهرات طرفداران صلح و مخالفان انرژی هسته‌ای که با حمایت حزب سبزها برگزار می‌شد حضور پیدا کرده بود. آنالنا بائربوک، ۴۱ ساله در سال ۲۰۰۵ به سبزها پیوست و به تدریج در این حزب درجات ترقی را پیمود.

وی بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در کمیته‌های امور اقتصادی و انرژی و همچنین امور اروپایی بوندستاگ عضو بود. او پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ عضو هیات مذاکره‌کننده سبزها برای شرکت در ائتلاف با اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی و حزب دموکرات آزاد بود.

این مذاکرات در نهایت بدون نتیجه پایان یافت و در نهایت دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل و مشارکت اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات تشکیل شد.

آگهی

او از سال ۲۰۱۷ عضو کمیته خانواده، سالمندان، زنان و جوانان پارلمان است. حزب سبزها در این دوره از انتخابات پارلمانی آلمان با معرفی آنالنا بائربوک به نوعی سنت شکنی کرده است زیرا این حزب در دوره‌های گذشته گزینه‌هایی را برای حضور در مقام صداعظمی به صورت چرخشی معرفی می‌کرد.

آنالنا بائربوک از تشکیل ارتش اروپا تحت نظر پارلمان اروپا و اتخاذ مواضع سرسختانه‌تر از سوی بروکسل در قبال روسیه و چین حمایت می‌کند. او در صورت انتخابش به عنوان صدراعظم آلمان اولین رئیس دولت از حزب سبزها خواهد بود.

اولاف شولتز

AP Photo
اولاف شولتزAP Photo

گزینه سوسیال دموکرات‌ها برای جانشینی آنگلا مرکل سابقه دو بار فعالیت به عنوان وزیر در دولت‌های صدراعظم کنونی آلمان را دارد. او بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ در جریان اولین ائتلاف سوسیال دموکرات‌ها با آنگلا مرکل وزیر کار و امور اجتماعی بود. اولاف شولتز، ۶۳ ساله هم‌اکنون نیز در چهارمین دولت تحت رهبری آنگلا مرکل به عنوان معاون صدراعظم و وزیر دارایی فعالیت می‌کند.

از دیگر سوابق او می‌توان به نمایندگی یکی از حوزه‌های انتخابیه هامبورگ در بوندستاگ بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ و اداره این شهر در مقام شهردار بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ اشاره کرد.

آگهی

اولاف شولتز در داخل حزب سوسیال دموکرات آلمان به عنوان یکی از اعضای جناح محافظه‌کار حزب شناخته می‌شود. او در جریان انتخابات درون‌حزبی سال ۲۰۱۹ از رسیدن به رهبری حزب بازماند.

او پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ از کارزار انتخاباتی مارتین شولتز، رئیس پیشین پارلمان اروپا انتقاد کرده بود. پس از تشکیل دولت ائتلافی آنگلا مرکل با مشارکت سوسیال دموکرات‌ها محبوبیت اولاف شولتز همزمان با فعالیتش در مقام وزیر دارایی افزایش یافت.

اولاف شولتز از عدم افزایش مخارج دولت و پیشگیری از بدهی‌های جدید دولت دفاع می‌کند. وی در سال ۲۰۱۸ از ایجاد نظام بیمه بیکاری در سطح اروپا حمایت کرد تا به گفته وی سطح تاب‌آوری کشورهای عضو حوزه یورو در برابر بحران‌های اقتصادی افزایش یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل به دنبال تقویت حزبش پیش از انتخابات ۲۶ سپتامبر است

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند