نوزدهمین سفر مرکل به آمریکا؛ نگاهی به ۱۶ سال رابطه صدراعظم آلمان با ساکنان کاخ‌سفید

آنگلا مرکل و جورج بوش پسر
آنگلا مرکل و جورج بوش پسر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل در حالی برای دیدار با جو بایدن آماده می‌شود که سابقه دیدار و گفتگو با جورج بوش پسر، باراک اوباما و دونالد ترامپ را دارد.

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه نوزدهمین و احتمالا آخرین سفر خود به آمریکا به عنوان مهمان رئیس جمهوری این کشور را انجام خواهد داد. 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چهارمین ساکن کاخ سفید است که میزبان صدراعظم کنونی آلمان خواهد بود. آنگلا مرکل که دوره زمامداری اش را در سال ۲۰۰۵ آغاز کرد سابقه دیدار و گفتگو با جورج بوش پسر، باراک اوباما و دونالد ترامپ را دارد. 

صدراعظم ۶۷ ساله آلمان اعلام کرده است که برای پنجمین دوره پیاپی نامزد این مقام نخواهد شد و به این ترتیب در نظر دارد پس از انتخابات پارلمانی روز ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) از قدرت کنار برود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

واکنش معذب مرکل به حرکت بوش پسر در نشست گروه ۸

AP Photo
جورج بوش پسر و آنگلا مرکلAP Photo

یکی از به یاد ماندنی ترین لحظات رابطه آنگلا مرکل با روسای جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۶ و در جریان نشست گروه هشت در روسیه روی داد. 

جورج بوش پسر، رئیس جمهوری وقت آمریکا در حضور سران دیگر کشورهای عضو گروه هشت و در برابر دوربین ها گردن آنگلا مرکل را ماساژ داد. واکنش ناگهانی و معذب صدراعظم آلمان در آن زمان به سوژه کاربران اینترنتی تبدیل شد. 

چهل و سومین رئیس جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ از آنگلا مرکل در مرزعه شخصی خود در ایالت تگزاس استقبال کرد. 

رابطه گرم و دوستانه با اوباما با وجود رسوایی شنود

AP Photo
آنگلا مرکل و باراک اوباماAP Photo

رابطه کاری آنگلا مرکل با باراک اوباما، جانشین جورج بوش پسر در کاخ سفید گرم و دوستانه بود. چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۱ در جریان ضیافتی در کاخ سفید نشان افتخار آزادی را که عالی ترین جایزه غیرنظامی در این کشور محسوب می شود به آنگلا مرکل اهداء کرد. 

با این حال رسوایی شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل از سوی اداره امنیت ملی آمریکا که در سال ۲۰۱۳ افشاء شد بر رابطه رهبران آلمان و ایالات متحده سایه افکند. صدراعظم آلمان در واکنش به گزارش های منتشرشده گفت که «جاسوسی بین دوستان» از نظر او «غیرقابل قبول» است. 

باراک اوباما پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش از آنگلا مرکل به عنوان «یکی از شرکای مورد علاقه اش» در طول دوره اقامت در کاخ سفید یاد کرد. 

تلاش نافرجام برای دست دادن با ترامپ در کاخ سفید

AP Photo
آنگلا مرکل و دونالد ترامپAP Photo

صدراعظم آلمان در پیام تبریک خود به دونالد ترامپ به مناسبت پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا از لزوم احترام به کرامت انسانی فارغ از نژاد و جنسیت و مذهب انسان ها سخن گفت. سخنانی که نوعی انتقاد دیپلماتیک از رئیس جمهوری جدید آمریکا و موضع گیری ها او در جریان کارزار انتخاباتی محسوب می شد. 

آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۷ به دعوت دونالد ترامپ به واشنگتن رفت. تلاش آنگلا مرکل در جریان دیدارش با چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا برای دست دادن با او و سکوت دونالد ترامپ در برابر این درخواست بازتاب رسانه ای زیادی داشت. 

بسیاری از تحلیلگران این رویداد را نشانه ای از سردی روابط بین سران آمریکا و آلمان ارزیابی کردند. دونالد ترامپ در دوره چهار ساله زمامداری اش سفر رسمی به آلمان انجام نداد و تنها در سال ۲۰۱۷ برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ به شهر هامبورگ در شمال آلمان سفر کرد. 

دفتر صدراعظم آلمان در جریان نشست گروه هفت در سال ۲۰۱۸ عکسی از آنگلا مرکل منتشر کرد که به نظر می رسید او را به همراه رهبران دیگر کشورها در حال بحث و کشمکش با دونالد ترامپ نشان می دهد. 

آنگلا مرکل در واکنش به پیروزی جو بایدن در برابر دونالد ترامپ گفت که چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده فردی با میزان «آشنایی زیاد با آلمان و اروپا» است. صدراعظم آلمان همچنین از دیدارهای خود با جو بایدن طی هشت سال فعالیت وی به عنوان معاون باراک اوباما به نیکی یاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محبوبیت بی‌سابقه سبزها در آلمان و خیز بربوک برای جانشینی مرکل

مرکل در پایان «سخت‌ترین سال دوران صدراعظمی» ریاست اتحادیه اروپا را به پرتغال واگذار کرد

اعزام کشتی جنگی آلمان به دریای سرخ؛ برلین به ماموریت اتحادیه اروپا برای تأمین امنیت کشتیرانی پیوست