Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی از دستور کار تهران خارج شد»

چند زندانی ایرانی و آمریکایی در پی مذاکرات محمد جواد ظریف و جان کری، وزاری خارجه وقت دو کشور مبادله شدند
چند زندانی ایرانی و آمریکایی در پی مذاکرات محمد جواد ظریف و جان کری، وزاری خارجه وقت دو کشور مبادله شدند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وب‌سایت «نورنیوز»، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران خبر داد طرح « تبادل ۴ ایرانی در برابر ۴ آمریکایی به علاوه پرداخت ۷ میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده ایران در سایر کشورها» که پیشتر مطرح بود اکنون «از دستورکار خارج ایران» خارج شده است.

آگهی

وب‌سایت «نورنیوز»، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران خبر داد طرح « تبادل ۴ ایرانی در برابر ۴ آمریکایی به علاوه پرداخت ۷ میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده ایران در سایر کشورها» که پیشتر مطرح بود اکنون «از دستورکار خارج ایران» خارج شده است.

این خبر در حالی منتشر شده است که دولت دوازدهم به ریاست حسن روحانی امروز به صورت رسمی به کار خود پایان داد و ابراهیم رئیسی جای او را گرفت. علی خامنه ای، رهبر ایران در مراسم خداحافظی آقای روحانی و اعضای هیأت دولتش از اعتماد بیش از حد این دولت به غرب انتقاد کرده بود.

وب سایت «نورنیوز» به نقل از یک مقام مطلع نوشته که تصمیم ایران برای مبادله زندانیان هیچ ارتباطی به مذاکرات احیای برجام نداشته و رویکرد تهران در این زمینه تنها معطوف به پیگیری موضوعات «حقوق بشری و انسان‌دوستانه» بوده است.

اما به گفته منبع مطلع «نورنیوز»، «آمریکا پس از توقف مذاکرات وین در پایان دور ششم، به یک‌باره بر خلاف ادعاهای اولیه خود مبنی بر جدا بودن مسائل سیاسیِ فیمابین از موضوع تبادل زندانیان، مذاکرات وین را به این فرآیند گره زده و با این استدلال که پرداخت طلب ۷ میلیارد دلاری فرصت تنفس به ایران خواهد داد و انگیزه تهران برای تداوم حضور در مذاکرات احیای برجام را کاهش می‌دهد، توافق شکل گرفته را بر هم زده است.»

وب سایت در گزارش خود به نام افرادی که قرار بوده در این روند مبادله شوند، اشاره نکرده است. باقر نمازی، سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز از جمله زندانیان دو تابعیتی ایرانی و آمریکایی در ایران هستند که دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذرانند.

وب سایت «نورنیوز» همچنین در گزارش خود به مذاکراتی مشابه میان ایران و بریتانیا با هدف آزادسازی نازنین زاغری در ازای پرداخت بدهی‌های تهران در پرونده خریدهای نظامی ایران موسوم به «IMS» به مبلغ ۳۹۰ میلیون پوند اشاره کرده است. به گفته این وب سایت روند مبادله خانم زاغری و پرداخت بدهی‌های ایران نیز متوقف شده است.

نازنین زاغری که دارای دو تابعیت ایران و بریتانیا است در پایان سفرش به ایران در فروردین ۹۵ بازداشت شد. خانم زاغری که اینک دوران محکومیت پنج‌ساله اش پایان یافته با پرونده قضایی جدیدی با عنوان «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه شده است.

گزارش وب سایت «نورنیوز» با عنوان «عهدشکنی مجدد آمریکا در موضوع تبادل زندانیان» در حالی منتشر شده است که پیش از این دیپلمات های ارشد ایرانی و آمریکایی توافق بر سر مبادله زندانیان را تکذیب کرده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس گزارش نورنیوز، مذاکرات میان تهران و واشنگتن در اواخر دوره ریاست جمهوری باراک اوباما منجر به تبادل برخی از زندانیان دو طرف و لغو حکم استرداد ۱۱ ایرانی که متهم به دور زدن تحریم ها بودند، شده بود. همچنین آمریکا طلب ۱.۷ میلیارد دلاری ایران بابت پرونده قدیمی خریدهای تسلیحاتی موسوم به «FMS» را در پی این مذاکرات پرداخت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بلژیک همزمان با برخی اعتراض‌ها موضوع مبادله زندانیان با تهران را بررسی می‌کند

نشانه مثبت از احتمال آزادی فریبا عادلخواه؛ وکیل محقق دو تابعیتی جلسه دادگاه را «رضایت‌آمیز» خواند

هفت سال زندان برای مترجم دو تابعیتی ارتش آلمان که برای ایران جاسوسی می‌کرد