Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هفت سال زندان برای مترجم دو تابعیتی ارتش آلمان که برای ایران جاسوسی می‌کرد

 هفت سال زندان برای مترجم دو تابعیتی ارتش آلمان که برای ایران جاسوسی می‌کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس موارد اتهامی مطرح شده در پرونده عبدول . س، وی طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ هنگامی که همچنان کارمند ارتش آلمان به حساب می‌آمد بارها با ماموران سرویس‌های اطلاتی ایران در شهرهای مختلف اروپایی ملاقات کرده بود.

آگهی

فردی که به عنوان مترجم در ارتش آلمان فعالیت می‌کرد از سوی دادگاهی در شهر کوبلنتس واقع در شمال این کشور به جاسوسی برای ایران متهم و به مجازات طولانی مدت زندان محکوم شد.

این فرد که رسانه‌های آلمانی از وی به عنوان عبدول‌ .‌ س نام برده‌اند یک مرد دوتابعیتی (آلمانی- افغان) است که سا‌ل‌ها به عنوان مترجم در ارتش آلمان فعالیت می‌کرد. در گزارش دویچه وله در این خصوص آمده است که این فرد به اتهام فروش اسرار نظامی به سرویس‌های اطلاعاتی ایران و به دلیل خیانت و جاسوسی از سوی دادگاه مجرم شناخته و به شش سال و ۱۰ ماه زندان محکوم شده است.

در حکم دادگاه کوبلنتس همچنین آمده است که آسینه. س، همسر فرد مجرم نیز به دلیل همدستی و یاری رساندن به او در انجام جرائم به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

شبکه تلویزیونی ان تی وی نیز با اختصاص گزارشی به این موضوع اعلام کرده است که عبدول.س به عنوان کارمند ارتش از موقعیت و جایگاه خود سوءاستفاده کرده و مرتکب «مرتبه‌ای شدید از خیانت» شده است.

ارتکاب جرم خیانت در آلمان به صورت معمول با دست کم پانزده سال حبس مجازات می شود اما قضات مسئول رسیدگی به این پرونده به توجه به اینکه متهمان به جرم خود اعتراف کرده و سابقه محکومیت پیشین نیز نداشته‌اند در مجازات آنها تخفیف قائل شده‌اند.

گفتنی است که دادگاه رسیدگی به این پرونده برای حفاظت از اسرار محرمانه ملی در آلمان به صورت غیر علنی برگزار شده است.

عبدول . س چه جرائمی انجام داده است؟

عبدول . س متولد شهر کابل در افغانستان است و پس از اخذ شهروندی آلمان سال‌ها به عنوان مترجم و مشاور «بوندس‌وهر» نیروی دفاعی این کشور در شهر «داون» خدمت کرده است. بر اساس موارد اتهامی مطرح شده در پرونده عبدول . س، وی طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ هنگامی که همچنان کارمند ارتش آلمان به حساب می‌آمد بارها با ماموران سرویس‌های اطلاتی ایران در شهرهای مختلف اروپایی ملاقات کرده بود.

وی همچنین متهم است که در ازای دریافت ۳۴ هزار و ۵۰۰ یورو نقشه موقعیت مکانی استقرار نیروهای ارتش و نیز اطلاعات مربوط به تحلیل و آنالیز وزارت دفاع آلمان از کشورها و موضوعات گوناگون را در اختیار طرف‌های ایرانی قرار داده است.

عبدول . س هنگام حضور در دادگاه و حین دفاعیات قادر به دادن توضیحات قانع کننده در خصوص دلایل اصلی اقدامات خود نبود. وی سال ۲۰۱۹ دستگیر و روانه بازداشتگاه شد. دادگاه رسیدگی کننده به پرونده اتهام‌های مطرح علیه وی ابتدای سال جاری میلادی کار خود را آغاز کرده بود.

حکم صادر شده بر ضد مجرم این پرنده قطعی نیست و وی می‌تواند در دادگاه تجدید نظر به این حکم اعتراض کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برلین در صدد تشکیل قوی‌ترین لشگر ارتش اروپایی ناتو است

«تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی از دستور کار تهران خارج شد»

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟