Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان بلژیک همزمان با برخی اعتراض‌ها موضوع مبادله زندانیان با تهران را بررسی می‌کند

عکس تزیینی از زندان
عکس تزیینی از زندان Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان بلژیک از امروز بررسی لایحه‌ای به منظور مبادله زندانیان بین تهران و بروکسل را آغاز می‌کند که گفته می‌شود برای آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک طراحی شده است.

آگهی

پارلمان بلژیک از امروز بررسی معاهده‌ای به منظور مبادله زندانیان بین تهران و بروکسل را آغاز می‌کند که گفته می‌شود در واقع برای آزادی دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک طراحی شده است.

اسدالله اسدی، دیپلمات ۵۰ ساله ایرانی، در فوریه ۲۰۲۱ از سوی دادگاه آنتورپ به اتهام «تلاش برای قتل با ماهیت تروریستی» به ۲۰ سال زندان محکوم شد. این دیپلمات که کارمند سفارت ایران در وین بود، به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سالانه گروه مجاهدین خلق در فرانسه متهم شده بود و در نهایت در این پرونده محکوم شد. گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در آن زمان، در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ با حضور رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ برگزار شد.

خبرگزاری فرانسه روز گذشته در گزارشی بر اساس نسخه‌ای از توافق دو جانبه نوشت که این معاهده در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۲۲ در بروکسل بین وزارت دادگستری بلژیک و غلامحسین دهقانی سفیر ایران در این کشور امضا شده است.

طبق این گزارش قرار است موضوع این معاهده، صبح روز سه‌شنبه پنج ژوئیه در کمیته‌ای از پارلمان بلژیک مورد بحث قرار گیرد و احتمال دارد روز پنج‌شنبه آینده نیز در جلسه عمومی به رای گذاشته شود.

متن معاهده‌ می‌گوید که «بهترین راه» برای تقویت همکاری کیفری این است که به محکومین اجازه داده شود محکومیت خود را در محیط اجتماعی مربوط به خود بگذارند؛ بنابراین اگر آن‌ها در کشور دیگر امضاکننده مجازات شده‌اند به کشورشان منتقل شوند. 

طبق ماده ۱۳ این توافق‌نامه، دو کشور می‌توانند بعد از انتقال محکومین، طبق قانون اساسی یا مقررات دیگر محکوم را عفو کنند یا در مجازات او تخفیف قائل شوند.

وکلای سازمان مجاهدین خلق روز دوشنبه به این توافقنامه اعتراض کردند و گفتند این طرح به جمهوری اسلامی ایران امکان عفو یا کاهش مجازات صادر شده را می‌دهد.

آن‌ها در بیانیه‌ای اضافه کردند: «انتقال یک تروریست به کشوری که به نام و از طرف آن می‌خواست تجمع مسالمت‌آمیز ده‌ها هزار نفری را در اروپا منفجر کند، شرم‌آور برای همه دولت‌ها است.»

طبق گفته ژرژ دالمان، نماینده جبهه اپوزیسیون بلژیک، این متن تنها برای آقای اسدی ایجاد شده است حتی اگر دولت بلژیک آن را به‌عنوان یک عملیات بشردوستانه در ارتباط با بازداشت چند اروپایی در ایران معرفی کند.

همزمان با محکومیت اسدالله اسدی، فشارها روی یکی از زندانیان دو ملیتی در ایران نیز بیشتر شده؛ به‌طوریکه او با خطر اجرای حکم اعدام روبرو است.

احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد سال ۲۰۱۶ میلادی در جریان سفر به ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل به مرگ محکوم شد. عفو بین‌الملل معتقد است که آقای جلالی «گروگان» در دست حکومت ایران است.

با این حال سخنگوی وزیر دادگستری بلژیک گفت که موضوع توافق مبادله زندانیان ارتباطی با پرونده آقای جلالی ندارد.

وی افزود: «وزیر دادگستری روز سه‌شنبه از ساعت ۹ صبح در جمع نمایندگان کمیته روابط خارجی، دیدگاه‌های خود را درباره محدوده توافق با ایران تشریح می‌کند.» وی یادآور شد که بلژیک توافق‌های دوجانبه مشابهی در سال ۲۰۱۴ با جمهوری دموکراتیک کنگو و در سال ۲۰۱۸ با چین امضا کرده است.

از سوی دیگر چند رسانه بلژیکی اعلام کردند که یک شهروند این کشور به نام «الیویه وندکاستیل» نیز از تاریخ ۲۴ فوریه در تهران زندانی است. آن‌ها نوشتند که او در یک سازمان غیردولتی کار می‌کرد و علیرغم هشدارهای وزارت خارجه بلژیک مرتب به ایران می‌رفت. طبق این گزارش‌ها، او بدون اتهام خاصی در بازداشت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی از دستور کار تهران خارج شد»

ابراز تاسف عمیق ایالات متحده از تبادل زندانیان میان ایران و فرانسه

بازجویی از دو کودک خردسال توسط سرویس امنیت فدرال روسیه به دلیل مخالفت‌های مادرشان با جنگ اوکراین