ابراز تاسف عمیق ایالات متحده از تبادل زندانیان میان ایران و فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ابراز تاسف عمیق ایالات متحده از تبادل زندانیان میان ایران و فرانسه
کپی رایت  تسنیم

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای از آزادی جلال روح‌الله نژاد،‌ زندانی ایرانی در فرانسه که قرار بود به آمریکا مسترد شود، به شدت انتقاد کرد.

در این بیانیه که از سوی دفتر مورگان اورتگس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا صادر شده است آمده:‌ «ایالات متحده عمیقا از تصمیم یکجانبه فرانسه برای آزادی جلاج روح‌الله نژاد از بازداشت موقت متاسف است.»

روز جمعه اول فروردین، رسانه‌های فرانسوی از آزادی رولاند گابریل مارشال پژوهشگر فرانسوی که به اتهام «جاسوسی و تشویق اذهان عمومی» در ایران دستگیر شده بود، خبر دادند. همزمان رسانه‌های ایران از آزادی جلال روح‌الله نژاد، مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در فرانسه بازداشت شده بود خبر دادند.

وزارت امور خارجه آمریکا با یادآوری پیمان استرداد مجرمان میان ایالات متحده و آمریکا آورده است: «موارد اتهامی متعددی درباره صادرات غیرقانونی تجهیزات با کاربرد نظامی و نقض تحریم‌های آمریکا علیه وی [روح‌الله نژاد] مطرح است. ایالات متحده و فرانسه منافع مشترکی در تسلیم متهمان به ارتکاب جرایم جدی به پیشگاه عدالت دارند، به‌ویژه در مواردی که به امنیت ملی مربوط است.»

آقای روح‌الله نژاد در بهمن ۱۳۹۷ به درخواست وزارت دادگستری آمریکا در فرودگاه نیس در جنوب فرانسه بازداشت شده بود. دادگاهی در فرانسه در خرداد ۱۳۹۸ با تحویل روح‌الله نژاد به آمریکا موافقت کرد اما این امر هرگز عملی نشد.

رولاند مارشال، پژوهشگر فرانسوی در ماه ژوئن ۲۰۱۹ به همراه فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی که عضو انجمن اف‌ای‌اس‌اوپی‌او در فرانسه است، بازداشت شده بود. تا چند ماه بعد از بازداشت آقای مارشال که کارشناس مسائل آفریقا است، کسی از دستگیری او در ایران اطلاعی نداشت.

ایالات متحده آمریکا شکست فرانسه از ایفای الزامات معاهده‌ای و ادامه رسیدگی قضایی به این پرونده را تاسف آور توصیف کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید