Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران و فرانسه دو زندانی یکدیگر را آزاد کردند

ایران و فرانسه دو زندانی یکدیگر را آزاد کردند
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نخستین روز سال جدید خورشیدی، ایران و فرانسه اعلام کردند دو تبعه یکدیگر را از زندان آزاد و آنها را به کشورشان بازمی‌گردانند.

آگهی

ایران و فرانسه دو زندانی یکدیگر را آزاد کردند.

روز جمعه اول فروردین، رسانه‌های فرانسوی از آزادی رولاند گابریل مارشال پژوهشگر فرانسوی که به اتهام «جاسوسی و تشویق اذهان عمومی» در ایران دستگیر شده بود، خبر دادند.

همزمان رسانه‌های ایران از آزادی جلال روح‌الله نژاد، مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در فرانسه بازداشت شده بود خبر دادند.

آقای روح‌الله نژاد در بهمن ۱۳۹۷ به درخواست وزارت دادگستری آمریکا در فرودگاه نیس در جنوب فرانسه بازداشت شده بود. در خرداد ۱۳۹۸ دادگاهی در فرانسه با تحویل دادن روح‌الله نژاد به آمریکا موافقت کرد اما این امر هرگز عملی نشد.

از سوی دیگر رولاند مارشال، پژوهشگر فرانسوی در ماه ژوئن ۲۰۱۹ به همراه فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی که عضو انجمن اف‌ای‌اس‌اوپی‌او در فرانسه است بازداشت شده بود. تا چند ماه بعد از بازداشت آقای مارشال که کارشناس مسائل آفریقا است، کسی از دستگیری او در ایران اطلاعی نداشت.

او به همراه خانم عادل‌خواه به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی ایران محکوم شده بودند. آقای مارشال در دادگاه عمومی و انقلاب ایران به ۵ سال زندان محکوم شده بود. رسانه‌های ایران روز جمعه اول فروردین خبر دادند که حبس او شامل تخفیف شده و او در نخستین روز سال جدید خورشیدی به سفارت فرانسه تحویل داده شده است.

این در حالیست که پیش‌تر فرانسه چندین بار خواهان آزادی عادلخواه و مارشال شده بود. مقامات ایران این درخواست فرانسه را دخالت در امور داخلی کشور خوانده و از پاریس خواسته بودند تا به رویه قضایی حاکم بر این پرونده‌ها احترام بگذارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایرانی تبرئه شده از اتهام دور زدن ‌تحریم‌ها از آمریکا پرواز کرد؛ عسگری کیست؟

سعید دهقان: فریبا عادلخواه اعتصاب غذایش را شکست

آغاز رسیدگی به پرونده زندانیان فرانسوی؛ «فریبا عادلخواه» از اتهام جاسوسی تبرئه شد