Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز رسیدگی به پرونده زندانیان فرانسوی؛ «فریبا عادلخواه» از اتهام جاسوسی تبرئه شد

آغاز رسیدگی به پرونده زندانیان فرانسوی؛ «فریبا عادلخواه» از اتهام جاسوسی تبرئه شد
Copyright عکس از دانشگاه سیانس‌پو
Copyright عکس از دانشگاه سیانس‌پو
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید دهقان، وکیل مدافع «فریبا عادلخواه» و «رولاند مارشال» دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران گفت: «خانم عادلخواه از اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی تبرئه شد.»

آگهی

سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه و رولاند مارشال، دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران اعلام کرد که «خانم عادلخواه از اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی تبرئه شد.»

آقای دهقان روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا توضیح داد که اتهام تشویش اذهان عمومی بر پایه طرح مباحثی نظیر «مخالفت با قانون حجاب اجباری و مخالفت با قوانین تبعیض آمیز میان زن و مرد» به موکل او وارد شده بود.

وکیل مدافع خانم عادلخواه افزود: «در جلسه رسیدگی به پرونده عادلخواه که بیش از سه ساعت طول کشید، شعبه اول بازپرسی دادسرای امنیت شهید مقدس اوین، پس از اخذ آخرین دفاع و همچنین دفاعیات کتبی و شفاهی، در نهایت در مورد اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی برای فریبا عادل خواه، قرار منع تعقیب صادر کرد.»

آقای دهقان تایید کرد که با تأیید دادستانی، کیفرخواست خانم عادلخواه با دو اتهام دیگر با عناوین «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه انقلاب می‌رود.

او احتمال داد که شعبه بررسی دو اتهام دیگر استاد ایرانی-فرانسوی زندانی در ایران، هفته آینده مشخص شود.

آقای دهقان همچنین تصریح کرد که جلسه بازپرسی رولاند گابریل مارشال، دیگر استاد فرانسوی زندانی در ایران هم حدود دو ساعت به طول انجامید و پس از تصمیم قضایی بازپرس و تأیید دادستانی، کیفرخواستی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی برای او صادر و پرونده آقای مارشال نیز به دادگاه انقلاب ارجاع شد.

پیش از این آقای دهقان گفته بود که بازپرس پرونده با آزادی موکلین او به قید وثیقه موافقت کرده است ولی معاون دادستان با این امر مخالفت کرده؛ لذا برای رفع اختلاف، پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی از ماه ژوئن در ایران بازداشت است. وی از روز ۲۴ دسامبر دست به اعتصاب غذا زده بود.

رولان مارشال، کارشناس آفریقا در دانشگاه «سیانس‌پو» پاریس نیز ماه ژوئن گذشته در جریان سفر به ایران برای دیدار با دیگر پژوهشگر این دانشگاه یعنی خانم عادلخواه بازداشت شده است.

پیش‌تر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از ایران خواسته بود تا هر چه زودتر این دو پژوهشگر فرانسوی را آزاد کند ولی وزارت خارجه ایران اقدام فرانسه را مداخله جویانه خواند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه