Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایرانی تبرئه شده از اتهام دور زدن ‌تحریم‌ها از آمریکا پرواز کرد؛ عسگری کیست؟

بازداشتگاه ایالت لوئیزانای آمریکا برای نگهداری مهاجران غیرقانونی
بازداشتگاه ایالت لوئیزانای آمریکا برای نگهداری مهاجران غیرقانونی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که هواپیمای حامل سیروس عسگری، شهروند ایرانی که مدتی در زندان‌های آمریکا در بازداشت بود، از این کشور به سمت ایران پرواز کرده است.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که هواپیمای حامل سیروس عسگری، شهروند ایرانی که مدتی در زندان‌های آمریکا در بازداشت بود، از این کشور به سمت ایران پرواز کرده است.

سیروس عسگری، استاد دانشگاه در رشته مهندسی مواد در سال ۲۰۱۷ از سوی پلیس فدرال آمریکا به دور زدن تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری با فعالیت‌های دانشگاهی متهم شد. این اتهام‌ها به فعالیت‌های دانشگاهی وی در اوهایو در سال ۲۰۱۲ برمی‌گشت. با این حال آقای عسگری پس از دو سال و نیم در نوامبر ۲۰۱۹ از سوی دادگاه فدرال آمریکا از این اتهام‌ها تبرئه شد. اما این پایان ماجرا نبود چرا که وی پس از تبرئه به‌خاطر ابطال روادید از سوی اداره مهاجرت آمریکا بازداشت شد. وی در آوریل ۲۰۲۰ اعلام کرد که در بازداشتگاه به ویروس کرونا مبتلا شده است.

فروردین امسال محمد جواد ظریف در توئیتر با توئیت گفت‌وگوی سیروس عسگری با روزنامه گاردین، آمریکا را متهم کرد که «چندین دانشمند ایرانی را بدون هیچ اتهام یا با اتهام‌های ساختگی مرتبط با تحریم‌ها به گروگان گرفته است و آزاد نمی‌کند.» وی از آمریکا خواست که این افراد را آزاد کند.

اتهامشان این است که چرا اطلاعات آن پروژه را به دانشجویانشان در دانشگاه شریف ایمیل کرده بودند. این موضوع از نظر آنها محرمانه و نظامی بوده و در حوزه تحریم ها قرار می گرفته است
همسر سیروس عسگری

همسر سیروس عسگری نیز در گفت‌وگویی با سایت خبرآنلاین درباره اتهام‌های همسرش گفته بود: «ایشان در سال ۲۰۱۲ در امریکا بر روی پروژه ای کار کرده بودند، در واقع آن زمان فرصت مطالعاتی شان را در آنجا می گذراندند، اتهامشان این است که چرا اطلاعات آن پروژه را به دانشجویانشان در دانشگاه شریف ایمیل کرده بودند. این موضوع از نظر آنها محرمانه و نظامی بوده و در حوزه تحریم ها قرار می گرفته است.»

وی در این گفت‌وگو تصریح کرده بود: «در حالی که بعد از پایان این پروژه مقاله آن چاپ شده و روی اینترنت قرار گرفته است، یعنی هیچ چیز پنهانی نداشته است.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز گذشته در نشست خبری خود گفت: «موضوع آقای عسگری تمام شده است و احتمال می‌دهم اگر مشکلی رخ ندهد و موانع جدیدی ایجاد نکنند، ظرف دو، سه روز آینده ایشان به کشور برگردد.»

ماجرای بازگرداندن سیروس عسگری به ایران از زبان یک مقام آمریکایی

ماه گذشته کن کوچینلی، معاون اجرایی امنیت آمریکا ایران را به سنگ اندازی در روند تحویل یازده ایرانیِ قرار گرفته در فهرست اخراج از آمریکا متهم کرد.

وی با انتشار پیام‌هایی در توییتر خطاب به مقامات ایرانی نوشت: «ما یازده تن از شهروندان شما را که به صورت غیرقانونی در آمریکا هستند و قرار است به کشورتان بازگردانده شوند در اختیار داریم. شما ناگهان می‌گویید که خواستار بازگرداندن آنها هستید. بهتر نیست هواپیمایی چارتر به آمریکا بفرستید تا همگی آنها به یکباره به کشورتان بازگردند؟»

این مسئول آمریکایی همچنین تصریح کرد که واشنگتن از ماه‌ها پیش درصدد بازگردان سیروس عسگری، به کشورش است اما تهران با تعلل در صدور گذرنامه برای وی، این روند را کند کرده است.

به گفته آقای کوچینلی پس از رفع مشکل گذرنامه، شش بار برای بازگرداندن سیروس عسگری به کشورش بلیط هواپیما رزرو شد اما بازگشت وی به دلیل لغو پروازها پس از شیوع گسترده ویروس کرونا میسر نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ از ایران به خاطر آزاد کردن مایکل وایت تشکر کرد

ایران و فرانسه دو زندانی یکدیگر را آزاد کردند

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم