Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تهران در ازای تبادل زندانی با برلین یک شهروند آلمانی را آزاد کرد

تهران در ازای تبادل زندانی با برلین یک شهروند آلمانی را آزاد کرد
Copyright قوه قضاییه ایران
Copyright قوه قضاییه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرده بود که احمد خلیلی، شهروند ایرانی بازداشت شده در آلمان در پی «رایزنی‌‌های فشرده» آزاد شده و به کشور بازگشته است.

آگهی

ایران روز سه شنبه از آزادی یک فرد آلمانی محکوم به سه سال زندان خبر داد و یادآور شد که این فرد با یک تبعه ایرانی دربند در آلمان مبادله شده است.

این خبر درحالی منتشر می‌شود که رسانه‌های ایران روز دوشنبه از آزادی یک شهروند این کشور در آلمان خبر داده بودند که قرار بود به اتهام دورزدن تحریم‌های ایران به آمریکا مسترد شود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه شنبه در جریان یک نشست خبری ضمن اعلام آزادی و تبادل تبعه آلمانی با احمد خلیلی، شهروند ایرانی که به تازگی به همراه محمد جواد ظریف از آلمان به کشور بازگشته، گفت: «اصرار داشتیم ابتدا شهروند ایرانی به ایران بیاید و از این رو روز یکشنبه تبعه ایرانی از آلمان وارد کشور شد و روز دوشنبه با استفاده از ظرفیت های قانونی تبعه آلمانی را به کشورش بازگردانیم.»

سخگوی قوه قضاییه بدون اشاره به نام تبعه آلمانی آزاد شده تصریح کرد: ما اعلام کرده بودیم که آماده‌ایم این تبعه آلمانی را به شرط مسترد نشدن شهروندِ دربندمان به آمریکا، آزاد کنیم.

آقای اسماعیلی همچنین یادآور شد که تبعه آلمانی پیش از این به جرم عکس‌برداری از مناطق ممنوعه بازداشت و از سوی دادگاه به تحمل سه سال حبس محکوم شده بود.

سخنگوی دستگاه قضاییه با اشاره به بازگشت شهروند ایرانی به کشور در ازای این مبادله زندانی با آلمان تاکید کرد که وی فعالیت تجاری انجام می‌داد و برغم اینکه در آمریکا نبود و کاری با آمریکا و آمریکایی‌ها نداشت برای او در این کشور پرونده تشکیل شده بود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرده بود که احمد خلیلی، شهروند ایرانی بازداشت شده در آلمان در پی «رایزنی‌‌های فشرده» آزاد شده و به کشور بازگشته است.

آقای موسوی در این خصوص یاد‌آور شده بود: «در پی سلسله رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضاییه و سازمان اطلاعات سپاه، «احمد خلیلی» شهروند ایرانی که به بهانه نقض تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و به درخواست دادستانی این رژیم در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.»

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های ایرانی اعلام کرده است که احمد خلیلی پیش از این در بخش هوانوردی غیرنظامی مسئولیت‌هایی را برعهده داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، آقای خلیلی روز یکشنبه پس از آزادی به همراه محمد جواد ظریف که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده بود، به ایران بازگشت.

از سوی دیگر رسانه های فرانسوی روز دوشنبه اعلام کردند که جلال روح‌الله نژاد، یک مهندس ایرانی که از سوی واشنگتن به تلاش برای نقض تحریم‌ها و ارسال تجهیزات فنی به ایران متهم شده و در فرانسه زندانی است برای مخالفت با استرداد به آمریکا به دادگاه تجدید نظر متوسل شده است.

واشنگتن ماه مه ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای وین کنار کشید و ضمن وضع تحریم‌های سابق با اعمال مجازات های سنگین اقتصادی ایران را تحت «فشار حداکثری» قرار داد.

تهران دسامبر گذشته یک محقق آمریکایی را که در ایران به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده بود با مسعود سلیمانی،‌ متخصص ایرانی فعال در زمینه سلول‌های بنیادین که در آمریکا زندانی شده بود، مبادله کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران و آمریکا حصول پیشرفت در مذاکرات بر سر تبادل زندانیان را تایید کردند

مبادله زندانیان؛ پزشک ایرانی-آمریکایی به تهران بازگشت

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟