مبادله زندانیان؛ پزشک ایرانی-آمریکایی به تهران بازگشت

مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی در بدو ورود به تهران پس از ۱۶ ماه بازداشت در آمریکا
مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی در بدو ورود به تهران پس از ۱۶ ماه بازداشت در آمریکا Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی پس از حدود یک سال و نیم زندان در ایالات متحده و در پی مبادله زندانیان بین تهران و واشنگتن آزاد و صبح امروز دوشنبه ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) وارد ایران شد.

آگهی

مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی پس از حدود یک سال و نیم زندان در ایالات متحده و در پی مبادله زندانیان بین تهران و واشنگتن آزاد و صبح امروز دوشنبه ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) وارد ایران شد.

آقای طاهری که بیش از ۳۰ سال ساکن آمریکا است، از ۱۶ ماه پیش به اتهام نقض تحریم‌های واشنگتن علیه تهران زندانی شد.

حسین جابری انصاری معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با حضور در فرودگاه امام خمینی تهران از ورود وی به ایران استقبال کرد.

هفته گذشته مایکل وایت، تبعه آمریکایی که در ایران زندانی بود آزاد شد و با همکاری سفارت سوئیس با یک فروند هواپیمای متعلق به این کشور پس از نزدیک به دو سال به ایالات متحده برگشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از اقدام ایران در آزاد کردن این تبعه آمریکایی تشکر کرده و گفته بود که تهران پیش از انتخابات می‌تواند به توافق بهتری دست پیدا کند.

حسین جابری انصاری، معاون وزارت خارجه ایران در گفت‌وگویی در فرودگاه امام خمینی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد آزادی سایر ایرانیان زندانی در خارج از کشور باشند.

آقای طاهری نیز از تلاش‌های محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای آزادی وی تشکر کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، طاهری متهم شده بود با ارسال مقاله‌های تخصصی به ایران تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است و ماه دسامبر نیز به دلیل اینکه واریز مبلغ ۲۷۷ هزار و ۳۴۴ دلار در یک حساب بانکی را در اظهارنامه مالیاتی اعلام نکرده بود، مجرم شناخته شد. طبق اسناد دادگاه این مبلغ به‌طور نقد و تدریجی واریز شده بود.

خبرگزاری مهر
مجید طاهری، پزشک ایرانیخبرگزاری مهر

وی اتهام‌ها علیه خود را ناعادلانه توصیف کرد: «من به گروه دانشگاه تهران برای ساختن واکسن ضد سرطان به ویژه در خانم‌ها کمک می‌کردم و می‌خواستم به عنوان یک پزشک که وظیفه حرفه‌ای، اخلاقی و ملی‌اش این است، به هم‌نوع و هموطن خود در راستای سلامت ایرانی‌ها و پیشرفت دانش پزشکی کمک کنم.»

پیش از این وکیل مجید طاهری به خبرگزاری رویترز گفته بود که آمریکا اجازه خروج موکلش را صادر کرده است تا با سفر به ایران با خانواده‌اش دیدار کند و معالجه‌های پزشکی را نیز انجام دهد. وی قرار است به آمریکا بازگردد.

هفته گذشته نیز سیروس عسگری، استاد دانشگاه در رشته مهندسی مواد که در آمریکا زندانی بود به تهران بازگشت. وی در سال ۲۰۱۷ از سوی پلیس فدرال آمریکا به دور زدن تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری با فعالیت‌های دانشگاهی متهم شد. این اتهام‌ها به فعالیت‌های دانشگاهی وی در اوهایو در سال ۲۰۱۲ برمی‌گشت. با این حال آقای عسگری پس از دو سال و نیم در نوامبر ۲۰۱۹ از سوی دادگاه فدرال آمریکا از این اتهام‌ها تبرئه شد.

اما این پایان ماجرا نبود چرا که وی پس از تبرئه به‌خاطر ابطال روادید از سوی اداره مهاجرت آمریکا بازداشت شد. وی در آوریل ۲۰۲۰ اعلام کرد که در بازداشتگاه به ویروس کرونا مبتلا شده است. در نهایت وی هفته گذشته با آزادی از بازداشتگاه اداره مهاجرت آمریکا به ایران بازگشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهران در ازای تبادل زندانی با برلین یک شهروند آلمانی را آزاد کرد

استاد استرالیایی زندانی در ایران: پیشنهاد سپاه برای جاسوسی را رد کردم

واشنگتن‌پست: ایران با دو هدف متفاوت خواستار خویشتنداری گروه‌های مسلح در عراق و لبنان شده است