حکم ۲۰ سال زندان دیپلمات ایرانی متهم به تلاش برای بمب‌گذاری در فرانسه قطعی شد

محکومیت دیپلمات ایرانی قطعی شد
محکومیت دیپلمات ایرانی قطعی شد Copyright canva pro و شبکه‌های اجتماعی
Copyright canva pro و شبکه‌های اجتماعی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان فدرال بلژیک اعلام کرد که یک دیپلمات ایرانی به علت برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در فرانسه، با امتناع از ارائه دادخواست تجدیدنظر، محکومیت ۲۰ سال زندان خود را قطعی کرد.

آگهی

دادستان فدرال بلژیک اعلام کرد که یک دیپلمات ایرانی متهم به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در فرانسه، با امتناع از ارائه دادخواست تجدیدنظر، محکومیت ۲۰ سال زندان خود را قطعی کرد.

اسدالله اسدی ۴۹ ساله در زمان وقوع اتفاق، کارمند دیپلماتیک سفارت ایران در وین، پایتخت اتریش بود.

دادگاه کیفری آنتورپ بلژیک در نوامبر سال گذشته، او و سه نفر دیگر را به برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی شورای ملی مقاومت [گروه مجاهدین خلق] در حومه پاریس در ژوئن سال ۲۰۱۸ متهم کرد. سخنرانی اصلی این گردهمایی رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ بود. این حمله با اقدام هماهنگ چندین سازمان اطلاعاتی اروپایی در آن زمان خنثی شد.

اتهام آقای اسدی در این پرونده که به‌عنوان مامور وزارت اطلاعات ایران معرفی شده است، «سوء قصد تروریستی» و «مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی» بود. وی از سوی دادگاه بلژیک به اشد مجازات محکوم شد.

این دیپلمات همه اتهام‌ها را رد کرده است و در زمان برگزاری دادگاه و صدور حکم نیز غایب بود.

دیمیتری دوبکو، وکیل آقای اسدی، روز چهارشنبه پنج مه (۱۵ اردیبهشت) در زمان تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر اعلام کرد موکلش صلاحیت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسند و درخواست تجدیدنظر نمی‌دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع نزدیک به پرونده توضیح داد با توجه به این که دادستانی فدرال درخواست فرجام خواهی نداده است و متهم را مستحق اشد مجازات می‌داند، بنابراین حکم قطعی می‌شود.

با این حال پرونده دیگر متهمان یعنی نسیمه نعامی، امیر سعدونی و مهرداد عارفانی که در دادگاه کیفری به ۱۵ تا ۱۸ سال زندان محکوم شده‌اند، در دادگاه تجدیدنظر بررسی می‌شود.

وکیل پرونده در این‌باره به خبرگزاری فرانسه گفت که جلسات دادگاه تجدیدنظر برای سه متهم دیگر برای روزهای ۱۷ و ۱۸ نوامبر تعیین شده است.

ایران: نقض آشکار حقوق بین‌الملل و رویه‌های دیپلماتیک است

سفارت ایران در بلژیک روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای مراتب «اعتراض شدید» خود به حکم صادره علیه اسدالله اسدی اعلام کرد. در این بیانیه از «نقض کنوانسیون وین» از سوی کشورهای آلمان و بلژیک انتقاد شده است. سفارت ایران در بلژیک همچنین اقدامات برلین و بروکسل را «نقض آشکار حقوق بین‌الملل عرفی و رویه‌های دیپلماتیک» توصیف کرد. 

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که تهران «حق» خود برای استفاده از همه ساز و کارهای حقوقی از جمله پروتکل اختیاری کنوانسیون وین را «محفوظ» می داند. 

نیروهای پلیس در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸، در مورد حمله احتمالی علیه گردهمایی سالانه مجاهدین خلق، خودروی مرسدس زوجی را در لوکزامبورگ متوقف کردند. ماموران در چمدانی که در خودرو قرار داشت ۵۵۰ گرم ماده منفجره تی‌ای‌تی‌پی (استون پروکسید) و یک چاشنی پیدا کردند. این زوج گفته بودند که مواد منفجره را از آقای اسدی تحویل گرفتند. این زوج ایرانی-بلژیکی ساکن آنتورپ بودند و دستگاه قضایی این شهر بنا بر قاعده رسیدگی در شهر محل اقامت متهمان، پیگیری این پرونده را برعهده گرفت. تابعیت بلژیکی این دو نفر طبق حکم دادگاه کیفری سلب شد.

دادگاه بلژیک در زمان دادرسی اعلام کرد که اسدالله اسدی به دلیل منصب دیپماتیک خود توانسته بود مواد منفجره به اروپا بیاورد.

ایران و وکلای آقای اسدی با اشاره به مصونیت دیپلماتیک وی، صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به اتهامات این کارمند سفارت ایران در اتریش را رد کرده بودند. اما دادگاه بلژیک با وارد ندانستن این استدلال اعلام کرد آقای اسدی تنها در وین، کشور محل ماموریت مصونیت داشته، در حالی که وی در آلمان بازداشت و در بلژیک محاکمه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان پارلمان بلژیک معاهده تبادل زندانیان با ایران را تصویب کردند

دیپلمات ایرانی برای رسیدگی به اتهام طرح بمب‌گذاری در دادگاه بلژیک حاضر نشد

محاکمه دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام مشارکت در اقدام «تروریستی»