Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دیپلمات ایرانی برای رسیدگی به اتهام طرح بمب‌گذاری در دادگاه بلژیک حاضر نشد

بیرون دادگاه آنتورپ بلژیک
بیرون دادگاه آنتورپ بلژیک Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان‌های بلژیک، اسدالله اسدی، دیپلمات مستقر در وین و سه نفر دیگر را به برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی شورای ملی مقاومت [گروه مجاهدین خلق] مستقر در پاریس متهم کردند. سخنرانی اصلی این گردهمایی رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود.

آگهی

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۸، در نخستین جلسه دادگاه که امروز در آنتورپ بلژیک برگزار شد حضور پیدا نکرد با این حال جلسه دادرسی بدون حضور وی اما با حضور سه «همدست» وی ادامه پیدا کرد.

این نخستین باری است که یک کشور اروپایی یک مقام ایرانی را به اتهام تروریسم محاکمه می‌کند.

دیمیتری دو بکو، وکیل اسدالله اسدی درباره حاضر نشدن موکلش در دادگاه تاکید داشت که آقای اسدی باید از مصونیت دیپلماتیک بهره‌مند شود و دادگاه مجاز به محاکمه او نیست.

دادستان‌های بلژیک، اسدالله اسدی، دیپلمات مستقر در وین و سه نفر دیگر را به برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی شورای ملی مقاومت [گروه مجاهدین خلق] مستقر در پاریس متهم کردند. سخنرانی اصلی این گردهمایی رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود.

اسدی کنسول سوم سفارت ایران در وین بود. مقام‌های فرانسوی گفته‌اند که وی مسئولیت اطلاعاتی در جنوب اروپا را بر عهده داشت و به دستور تهران عمل می‌کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آژانس اطلاعاتی و امنیتی بلژیک نیز می‌گوید که اسدالله اسدی به دستور مقام‌های ایران عمل کرده و مواد منفجره با خود به اروپا آورده بود.

نیروهای پلیس بلژیک در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸، در مورد حمله احتمالی علیه گردهمایی سالانه مجاهدین خلق، خودروی مرسدس زوجی را متوقف کردند. ماموران در چمدانی که در خودرو قرار داشت ۵۵۰ گرم ماده منفجره ناپایدار تی‌ای‌تی‌پی (استون پروکسید) و یک چاشنی پیدا کردند. واحد تخلیه بمب در بلژیک در گزارش خود گفت که این دستگاه از کیفیت حرفه‌ای برخوردار است.

استون پروکسید در سال‌های اخیر در چندین حمله در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است از جمله در سال ۲۰۱۶ بمب گذاری انتحاری در متروی بروکسل و فرودگاه این شهر که منجر به کشته شدن ۳۲ نفر شد. این ماده منفجره می‌توانست در بین جمعیت حدود ۲۵ هزار نفره در آن روز در حومه پاریس تلفات سنگین برجای گذارد.

از نظر بازرسان، کنسول سوم سفارت ایران در وین، زوج بلژیکی- ایرانی یعنی امیر سعدونی و نسیمه معانی را که در آنتورپ بلژیک زندگی می‌کردند برای حمل مواد منفجره اسختدام کرده بود. مهرداد عارفانی، متهم نفر چهارم در این پرونده نیز به پاریس و محل گردهمایی مجاهدین سفر کرده بود.

اگر اسدالله اسدی در دادگاه مجرم شناخته شود ممکن است دادگاه برای او و همدستانس بین پنج تا ۲۰ سال حبس تعیین کند. پیش بینی می‌شود که دادگاه تا اواخر دسامبر رای خود را صادر کند.

تهران بارها این اتهامات را رد کرده است. اسدی تاکنون درباره اتهامات توضیحی نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم ۲۰ سال زندان دیپلمات ایرانی متهم به تلاش برای بمب‌گذاری در فرانسه قطعی شد

دیپلمات ایرانی مظنون به برنامه ریزی برای بمب‌گذاری تفهیم اتهام شد

فرانسه: از سازمان مجاهدین خلق پشتیبانی نمی‌کنیم