Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مظنونان طرح‌ریزی حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین در پاریس چه کسانی هستند؟

مظنونان طرح‌ریزی حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین در پاریس چه کسانی هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان عملیات پلیس کشورهای بلژیک،‌ آلمان و فرانسه تاکنون ۶ تن به اتهام دست داشتن در برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق بازداشت شده‌اند.

آگهی

در جریان تحقیقات قضایی پلیس کشورهای بلژیک،‌ آلمان و فرانسه تاکنون ۶ تن به اتهام دست داشتن در برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس بازداشت شده‌اند.

نخست، روز نهم تیرماه پلیس بلژیک اعلام کرد یک زوج ایرانی‌الاصل را که تابعیت بلژیک را داشته‌اند در این ارتباط دستگیر کرده است. سازمان مجاهدین خلق ایران نام‌های این دو تن را امیر سعدونی، ۳۸ ساله و نسیمه مومنی، ۳۳ ساله ذکر کرده و مدعی است این افراد از سوی جمهوری اسلامی مأموریت داشته‌اند به گردهمایی سالانه این سازمان حمله کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان در این ارتباط پلیس آلمان نیز یک دیپلمات ایرانی ۴۷ ساله به نام اسدالله اسدی را به اتهام صدور دستور انجام عملیات تروریستی مذکور بازداشت کرده بود. وی که با استناد به اصل مصونیت سیاسی اندکی بعد آزاد شد نفر سوم سفارت ایران در وین است.

اسدالله اسدی کاردار سوم سفارت ایران در وین

در همین راستا مقامات اتریش از ایران خواسته‌اند مصونیت سیاسی آقای اسدی را لغو کند تا بتوانند وی را بازداشت کنند.

هویت سه فرد دیگر که در فرانسه بازداشت شده‌اند هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما به نقل از وبسایت مجاهدین خلق در شبکه‌های اجتماعی اخباری منتشر شده مبنی بر این یکی از این افراد «مهرداد عارفانی»،‌ ۵۵ ساله و شهروند فرانسه است. مهرداد عارفانی که شاعر و نویسنده است، سال‌هاست که در فرانسه اقامت دارد، اما هنوز به جز سازمان مجاهدین، هیچ منبع موثقی دستگیری او و پیوندش با ماجرای طرح حمله به همایش این سازمان را تأئید نکرده است.

دولت ایران در واکنشی مدعی شد افرادی که به ظن حمله به همایش گروه «مجاهدین خلق» در اروپا بازداشت شده‌اند از اعضای خود این گروه هستند.

همایش موسوم به «ایران آزاد» توسط سازمان مجاهدین خلق ایران روز شنبه در پاریس برگزار شد. در این نشست سیاستمداران سرشناسی از آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ۳ شخص حقیقی و حقوقی ایران را در فهرست افراد و گروه‌های تروریستی قرار داد

ماکرون: مشخص نیست چه کسی در ایران دستور بمب‌گذاری را داده است

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد