Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

محاکمه دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام مشارکت در اقدام «تروریستی»

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسد‌الله اسدی، کارمند و دبیر سوم سفارت ایران در اتریش پیش‌تر به اتهام دست داشتن در طرح خنثی شده بمب‌گذای در همایش گروه مجاهدین در فرانسه دستگیر و بر اساس حکم دادگاهی در آلمان به بلژیک مسترد شده بود.

آگهی

دادگاه رسیدگی به اتهامات چهار مظنون به مشارکت در عملیات لو رفته بمب گذاری در گردهم‌‌آیی گروه مجاهدین که در میان آنها یک دیپلمات ایرانی نیز حضور دارد روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه در بلژیک برگزار شد.

جلسه روز چهارشنبه در واقع نخستین نشست رسمی دادگاه برای تفهیم اتهام و آغاز روند رسیدگی به اتهام‌های مطرح شده در این پرونده بود.

اسد‌الله اسدی، کارمند و دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، دیپلماتی است که از متهمان اصلی این پرونده به شمار می‌‌رود. آقای اسدی پیش‌تر به اتهام دست داشتن در طرح خنثی شده بمب‌گذای در همایش گروه مجاهدین خلق در فرانسه دستگیر و بر اساس حکم دادگاهی در آلمان به بلژیک مسترد شده بود.

دادستانی فدرال بلژیک که از صلاحیت و اختیارات لازم برای رسیدگی به جرائم تروریستی برخوردار است روز دوم ژوئیه سال ۲۰۱۸ از کشف و خنثی سازی پروژه بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق ایران خبر داد که قرار بود دو روز قبل از آن در ویلپنت واقع در حومه پاریس برگزار شود.

دلیل درخواست بروکسل برای استرداد و محاکمه اسدالله اسدی، ارتباط و تماس وی با دو فرد بازداشت‌شده توسط پلیس بلژیک به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی یاد شده بود.

یک زوج بلژیکی-ایرانی از دیگر متهان این پرونده هستند که تحقیقات در باره آنها همزمان در سه کشور آلمان، بلژیک و فرانسه جریان یافت.

این زوج به ادعای پلیس بلژیک ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری در خودروی خود حمل می‌کردند و قصد داشتند خود را به «ویل‌پنت»، محل برگزاری همایش سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس برسانند.

برخی منابع اطلاعاتی از یک فرد دیگر بلژیکی - ایرانی به نام مهرداد عارفانی به عنوان همدست سوم اسدالله اسدی برای طراحی عملیات بمب‌گذاری در پاریس نام می‌برند که در دادگاه روز چهارشنبه تفهیم اتهام شده است.

چهار فرد یاد شده بر اساس دو بند اتهامی «تلاش برای انجام قتل با ماهیت تروریستی» و «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با سازماندهی یک اقدام تروریستی» محاکمه می‌شوند.

این نخستین جلسه دادگاه محاکمه یک دیپلمات ایرانی در اروپا به اتهام مشارکت در عملیات «تروریستی» است که قرار است حکم نهایی در خصوص آن پاییز سال جاری میلادی صادر شود.

این پرونده در حالی به جریان افتاده که دستور رسیدگی به آن پیش‌تر به صورتی کاملا محرمانه توسط دستگاه قضایی بلژیک صادر شده بود. برملا شدن جزئیات این پرونده همچنین زمینه ساز بروز تنش‌های دیپلماتیک میان فرانسه و ایران شد.

آنچه قرار بود در ویلپنت روی دهد، از دید سازمان مجاهدین نشانه «تروریسم دولتی» رژیم ایران تحت ریاست جمهوری حسن روحانی است.

جمهوری اسلامی ایران اما همواره اتهام‌‌های مطرح شده در این پرونده را رد و آن را دسیسه‌‌چینی برای برهم زدن روابط ایران با کشورهای اروپایی عنوان کرده است.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا حکم اعدام پزشک ایرانی- سوئدی با پرونده دیپلمات ایرانی در بلژیک گره خورده است؟

استقبال از مرگ خودخواسته؛ بلژیک مقصد افرادی که می‌خواهند به زندگی خود پایان دهند

طوفان «کیران» غرب اروپا را درنوردید و دست‌کم ۱۰ قربانی گرفت