آلمان اجازه استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک را صادر کرد

 آلمان اجازه استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک را صادر کرد
نگارش از Euronews

اسدالله اسدی از جمله افرادی است که اوایل ماه ژوئیه در چارچوب تحقیقات مشترک اروپایی در خصوص پرونده حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در سه کشور آلمان، بلژیک و فرانسه دستگیر شده بودند.

آلمان اجازه استرداد یک دیپلمات ایرانی مظنون به دست داشتن در برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس را صادر کرد.

خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش با اعلام این خبر تاکید کرد دادگاهی در شهر برلین آلمان روز دوشنبه با صدور حکمی رسما مجوز استرداد دیپلمات مظنون ایرانی به بلژیک را صادر کرده است.

دیپلمات یاد شده اسدالله اسدی نام دارد که در سفارت ایران در اتریش مشغول به کار بوده است. وی از جمله افرادی است که اوایل ماه ژوئیه در چارچوب تحقیقات مشترک اروپایی در خصوص این پرونده در سه کشور آلمان، بلژیک و فرانسه دستگیر شدند.

پس از دستگیری این دیپلمات ایرانی در آلمان دادستانی این کشور پیشتر وی را به «جاسوسی» و «توطئه برای قتل» متهم کرده بود.

بیشتر بخوانید:

پلیس بلژیک پیش از این اعلام کرده بود که یک زوج بلژیکی ایرانی تبار در میان مظنونان دستگیر شده در جریان تحقیقات بر روی این پرونده قرار دارند.

به ادعای پلیس بلژیک زوج یاد شده که ۵۰۰ گرم ماده منفجره استون پروکسید و چاشنی انفجاری در خودروی خود حمل می کردند قصد داشته‌اند تا خود را به ویل‌پنت در نزدیکی پاریس و محل برگزاری همایش «سازمان مجاهدین خلق» برسانند.

وزارت خارجه ایران در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرده بود که افراد دستگیر شده در بلژیک خود از اعضای سازمان مجاهدین هستند. سخنگوی وزارت خارجه ایران با طرح این موضوع یادآور شده بود که هدف از «سناریوی بازداشت ها» تخریب روابط ایران با کشورهای اروپایی است.

بیشتر بخوانید:

بازداشت ۲ بلژیکی ایرانی‌تبار به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در همایش سالانه «مجاهدین خلق»

ایران: بازداشت شدگان اخیر در بلژیک عضو مجاهدین خلق هستند

مطالب مرتبط