نخستین موفقیت دونده زن ایرانی در دور اول صد متر المپیک؛ فصیحی دور دوم حذف شد

فرزانه فصیحی در مسابقات دو ۱۰۰ متر المپیک
فرزانه فصیحی در مسابقات دو ۱۰۰ متر المپیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سریع‌ترین زن ایرانی موفق شد در مرحله نخست با ثبت رکورد ۱۱.۷۶ به عنوان نفر اول به دور بعد راه یابد. اما فصیحی در مرحله بعدی نتوانست به نتیجه مطلوبی دست یابد و از راه‌یابی به مرحله نیمه‌نهایی باز ماند.

آگهی

فرزانه فصیحی، سریع‌ترین زن ایرانی هرچند توانست از دور نخست مسابقات دو ۱۰۰ متر المپیک صعود کند، اما از راه‌یابی به مرحله نیمه‌نهایی باز ماند.

فصیحی دومین زن در تاریخ این رشته ورزشی است که به نمایندگی از ایران در مسابقات المپیک شرکت می‌کرد. او در مرحله مقدماتی توانست به ثبت رکورد ۱۱.۷۶ ثانیه، سریع‌تر از رقبای دیگر خود به خط پایان برسد و به مقام نخست دست یابد.

فصیحی در مرحله دوم با رقبایی قدرتمند از کشورهایی همچون آمریکا، ایتالیا و آلمان رو به رو شد. سریع‌ترین زن ایرانی، در این دور اما رکوردی بدتر از مرحله نخست از خود بر جای گذاشت و بعد از گذشت ۱۱ ثانیه و ۷۹ صدم ثانیه به عنوان نفر هشتم در میان هشت دونده حاضر در این مرحله معرفی شد.

با این حال این نخستین بار است که یک دونده زن ایرانی توانسته با حضور در مسابقات المپیک از مرحله نخست صعود کند. پیش از این، سیمین صفامهر در المپیک ۱۹۶۴ که آن‌هم در توکیو برگزار شد در مسابقات دو ۱۰۰ حضور داشت.

فصیحی بعد از پایان رقابت خود در گفتگو با خبرنگاران، حضور در المپیک توکیو را آغاز راه خود در این رشته ورزشی دانست. او همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه با اینکه آیا حجاب تاثیری در نتیجه به دست آمده او داشته یا خیر، گفت: «نمی‌توانم بگویم تاثیر ندارد.»

فصیحی همچنین با اشاره به اینکه نتیجه حاصل شده در المپیک با رکوردهای شخصی او فاصله داشت، گفت: «اگر رکوردهایی که در تهران زده بودم را تکرار می‌کردم، می‌توانستم به مرحله نیمه نهایی برسم. انتظار نتیجه و تایم بهتری را داشتم، ولی انشالله به زودی بهتر می‌شوم. این تازه ابتدای کار من است.»

از دیگر نکات قابل توجه در خصوص مسابقه فرزانه فصیحی، عدم پخش رقابت این دونده از صدا و سیمای ایران بود. بعد از آنکه این دونده توانست در مرحله ابتدایی در رده نخست قرار گیرد، تلویزیون ایران تنها ۲ ثانیه از خوشحالی فصیحی پخش کرد.

AP Photo
فرزانه فصیحی دوونده دو ۱۰۰ متر در مسابقات المپیک توکیوAP Photo

حذف دونده افغانستان

در مسابقات دو ۱۰۰ متر زنان همچنین کیمیا یوسفی، ورزشکار افغانستانی حضور داشت که در همان دور نخست از رقابت‌ها کنار رفت. کیمیا که در مشهد متولد شده است برای دومین دور متوالی در مسابقات المپیک حضور دارد. این دونده اما در همان دور ابتدایی با ثبت رکورد ۱۳.۲۹ در بین ۹ دونده هفتم شد و نتوانست به جدول اصلی راه یابد.

کیمیا یوسفی بعد از پایان رقابت خود در گفتگویی اعلام کرد که از نتیجه به دست آمده راضی نیست و رکورد ثبت شده‌اش بسیار با آنچه مد نظر داشته فاصله داشته است. با این حال این ورزشکار ۲۵ ساله موفق شد رکورد کشور افغانستان در دوی ۱۰۰ متر زنان که با ۱۳.۳۳ متعلق به خود او بود را جا به جا کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمدرضا گرایی ایران را به دومین طلای المپیک رساند؛ حسن یزدانی به فینال رسید

کاروان ورزشی ایران همچنان ناکام در کسب دومین مدال؛ گرایی و ساروی از صعود به فینال باز ماندند

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد