محمدرضا گرایی ایران را به دومین طلای المپیک رساند؛ حسن یزدانی به فینال رسید

محمدرضا گرایی پس از کسب مدال طلا
محمدرضا گرایی پس از کسب مدال طلا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاروان ورزشی ایران روز موفقی را پشت سر گذاشت و توانست به یک مدال طلا در کشتی فرنگی و یک نقره در وزنه برداری دست یابد. همچنین حسن یزدانی هم به فینال کشتی آزاد راه یافت و روز پنجشنبه برای کسب مدال طلا روی تشک خواهد رفت.

آگهی

در سیزدهمین روز از بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰، کاروان ورزشی ایران دوباره طعم مدال طلا را چشید.

در مسابقات کشتی فرنگی روز چهارشنبه چهارم اوت، محمدرضا گرایی در وزن ۶۷ کیلوگرم در دیدار پایانی به مصاف رقیب ارمنستانی خود رفت. محمدرضا گرایی در این مسابقه از همان ابتدا برتری خود را به حریف دیکته کرد و با اجرای فنون متعدد روی پرویز نصیبف توانست نمایشی تماشایی ارائه دهد.

گرایی پیش از آنکه زمان مبارزه به پایان برسد نتیجه را ۹-۱ کرد و با اختلاف ۸ امتیاز به عنوان قهرمان جدید المپیک معرفی شد. در حالیکه کارشناسان کشتی انتظار کسب مدال از سوی برادر بزرگتر او یعنی محمدعلی گرایی را می‌کشیدند این برادر کوچک‌تر یعنی محمدرضا بود که در این بازی‌ها خوش درخشید و در نهایت توانست به مدال طلا دست یابد.

AP Photo
محمدرضا گرایی پس از کسب مدال طلا، در حال اجرای فن سالتو روی محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایرانAP Photo

با این مدال کاروان ورزشی ایران توانست به دومین مدال طلای خود دست یابد. پیشتر و در روز نخست این بازی‌ها جواد فروغی توانسته بود در رشته تیراندازی با تپانچه به مدال طلای المپیک دست یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درخشش یزدانی

اما روز پایانی مسابقات کشتی فرنگی با آغاز رقابت‌های کشتی آزاد نیز همراه بود. جایی که دوبنده‌پوشان ایرانی از بخت بیشتری برای کسب مدال‌های رنگارنگ برخوردارند. در روز نخست بازی‌های کشتی آزاد، حسن یزدانی، قهرمان جهان و المپیک در وزن ۸۶ کیلوگرم رقبای خود را یکی پس از دیگری شکست داد. یزدانی ابتدا حریفی از ازبکستان را شکست داد و در مرحله بعد کار دشواری برای از پیش برداشتن کشتی‌گیر سوئیسی نداشت و در ۲ دقیقه مسابقه را به پایان رساند. یزدانی در نیمه‌نهایی در مقابل حریفی قدرتمند از روسیه قرار گرفت اما در نهایت موفق شد با نتیجه ۷-۱ این کشتی‌گیر سرسخت را شکست دهد. اجرای فن کنده یزدانی روی کشتی‌گیر روس در ثانیه‌های پایانی، آن‌هم در حالی که یزدانی از رقیب خود جلو بود، توجهات بسیاری را به خود جلب کرد.

AP Photo
حسن یزدانی با شکست کشتی‌گیر روس برای دومین دور متوالی به فینال المپیک راه یافتAP Photo

یزدانی حالا باید روز پنجشنبه در دیدار پایانی به مصاف دیوید تیلر آمریکایی برود. کشتی‌گیری که تاکنون دو بار مقابل یزدانی مسابقه داده و هر دوبار هم موفق شده این کشتی‌گیر ایرانی را شکست دهد.

دیگر کشتی‌گیر آزادکار ایرانی در روز نخست برگزاری بازی‌های این رشته ورزشی، رضا اطری بود که او هم تا مرحله نیمه نهایی با قدرت پیش آمد. اطری اما در مرحله ماقبل فینال مغلوب رقیب روس خود شد و از راه‌یابی به فینال بازماند. رضا اطری روز پنجشنبه باید در مرحله رده‌بندی مسابقه دهد و برای کسب مدال برنز تلاش کند.

نقره برای وزنه‌برداری

اما در فوق‌سنگین وزنه‌برداری هم ایران در روز سیزدهم این بازی‌ها موفق ظاهر شد و توانست به یک مدال دیگر دست یابد. علی داودی در بخش فوق سنگین وزنه‌برداری توانست با فاصله زیاد از نفر سوم در جایگاه دوم قرار گیرد و به مدال نقره دست یابد. البته علی داوودی با قهرمان این وزن از گرجستان هم فاصله زیادی داشت و این وزنه‌بردار گرجی موفق شد با اقتدار به مدال طلای سنگین‌وزن در رشته وزنه‌برداری دست یابد.

AP Photo
علی داوودی توانست به مدال نقره در دسته فوق‌سنگین وزنه‌برداری دست یابدAP Photo

علی داوودی در مجموع دو حرکت با ثبت ۴۴۱ کیلوگرم توانست به مدال نقره دست یابد.

با این حساب کاروان ورزشی ایران تا پایان روز سیزدهم توانسته به ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز دست یابد. این در حالیست که فردا دست‌کم یک نقره دیگر به کارنامه ایران اضافه می‌شود و اگر یزدانی بتواند رقیب سرسخت خود را شکست دهد، این نقره به طلا تبدیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایونارا توکیو بُنژور پاریس؛ آیا کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ ناکام بود؟

نخستین موفقیت دونده زن ایرانی در دور اول صد متر المپیک؛ فصیحی دور دوم حذف شد

کشتی‌گیر ایرانی در چند قدمی المپیک پاریس ۲۰۲۴؛ از پناهندگی در ایتالیا تا تمرین و آشپزی