Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکسیناسیون اجباری؛ افزایش مخالفت‌ها در اروپا با الزام ارائه «گذرنامه سلامت»

تظاهرات مخالفان الزامی شدن گذرنامه سلامت در رم
تظاهرات مخالفان الزامی شدن گذرنامه سلامت در رم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برخی کشورها از جمله آلمان قرار است از ورود افراد غیرواکسینه به اماکنی چون رستوران‌ها یا سینماها حتی در صورت ارائه تست منفی کووید جلوگیری به عمل آید.

آگهی

مقامات کشورهای اروپایی که همزمان با تسریع فرایند واکسیناسیون تدابیر احتیاط آمیزی را برای جلوگیری از گسترش موج جدید همه‌گیری بیماری کووید۱۹ به اجرا گذاشته‌اند این روزها با خشم و عصبانیت بخشی از شهروندان روبرو هستند که این اقدامات را نقض آزادی‌های شخصی می‌دانند.

فرانسه یکی از این کشورها است که تظاهرات گسترده‌ای به همین منظور برای دومین هفته متوالی روز شنبه در بسیاری از شهرهای آن برگزار شد.

این تظاهرات که مقامات دولتی شمار شرکت کنندگان در آن را حدود ۱۶۱ هزار اعلام کرد در برخی شهرها از جمله پایتخت به درگیری‌هایی با ماموران پلیس منجر شد.

وزارت کشور فرانسه یک روز پس از تظاهرات اعلام کرد که ۷۱ نفر در ارتباط با ناآرامی‌های روز شنبه دستگیر و بازداشت شده‌اند.

مخالفت با الزامی شدن «گذرنامه‌ سلامت» و محکومیت آنچه «نقض آزادی‌های شخصی» و «تبعیض نسبت به شهروندان» خوانده شده اساس و محور این تظاهرات را تشکیل می‌داد.

مخالفان با واکسیناسیون اجباری و الزام ارائه «گذرنامه سلامت» برای استفاده از خدمات رفاهی،‌ تفریحی و فرهنگی در حالی به خیابان‌ها آمده بودند که شمار موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ و موارد بستری شدن بیماران در بیمارستان‌ها بار دیگر افزایش یافته است.

دولت فرانسه برای ترغیب بیشتر شهروندان به دریافت واکسن دسترسی به اماکن فرهنگی و هنری و همچنین مراکز تجاری و رستوران‌ها را منوط به ارائه «گذرنامه سلامت» کرده است.

ایتالیا و الزامی کردن «گذرنامه سلامت» از ششم اوت

شماری از شهروندان ایتالیایی هم روز شنبه در مخالفت با «گذرنامه سلامت» که ارائه آن از روز ششم اوت در کشورشان اجباری می‌شود دست به تظاهرات زدند.

نداشتن مجوز سلامت در ایتالیا از تاریخ یاد شده به بعد مانع ورود شهروندان به برخی اماکن فرهنگی و تفریحی نظیر موزه‌ها، سینما‌ها، سالن‌های اجرای تئاتر و کنسرت‌ها، رستوران‌ها و سالن‌های ورزشی می‌شود.

دولت ماریو دراگی اعلام کرده که برای جلوگیری از وضع محدودیت‌های تازه‌ای شبیه آنچه در قرنطینه‌های سراسری اعمال می‌شود مجبور به الزامی کردن مجوز سلامت شده است.

این در حالیست که تظاهرکنندگان الزام ارائه چنین مجوزی را مغایر با آزادی‌های فردی می‌دانند. یکی از شهروندان رُم که در تظاهرات روز شنبه شرکت کرده بود در این خصوص به خبرنگاران گفت: «آزادی را نمی‌توان محدود کرد و این مغایر با قانون اساسی است. تحمیل چنین دستورالعملی باید توسط دادگاه قانون اساسی مورد بررسی قرار گیرد و چه بسا دولت ماه‌های آینده مجبور به لغو آن شود.»

تدابیر سخت‌گیرانه آلمان برای غیرواکسینه‌ها

دولت آلمان نیز در نظر دارد در صورت ادامه روند افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ که عمدتا از گسترش ناگهانی سویه دلتا ناشی می‌شود محدودیت‌های تازه‌ای را برای افراد واکسینه نشده وضع کند.

از جمله این تدابیر ممانعت از ورود افراد غیرواکسینه به اماکنی چون رستوران‌ها یا سینماها حتی در صورت ارائه تست منفی کووید عنوان شده است.

رئیس دفتر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در گفتگویی با نشریه بیلد ضمن تایید این خبر تصریح کرد که از این پس افراد واکسینه شده از آزادی‌‌های بیشتری نسبت به واکسینه‌ نشده‌ها برخودار خواهند بود.

این چرخش موضع از سوی دولت آلمانی در حالی مشاهده می‌شود که آنگلا مرکل پیش‌تر گفته بود بنا نیست همچون فرانسه با وضع تدابیری زمینه الزامی کردن واکسیناسیون در کشورش فراهم شود.

تظاهرات در آمستردام

در برخی کشورها نظیر هلند ارائه مجوز سلامت یا همان گواهینامه واکیناسیون تنها برای حضور در رویدادهایی نظیر کنسرت‌های موسیقی که رعایت فاصله اجتماعی در آنها عملی نیست الزامی شده است.

با این حال هزاران نفر از شهروندان هلندی روز شنبه نسبت به همین اجرای محدود مقرارت بهداشتی در شهر آمستردام دست به تظاهرات زدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا با یکماه تأخیر به هدف واکسیناسیون ۷۰ درصد از بزرگسالان دست یافت

بریتانیا با وجود واکسیناسیون گسترده نگران شیوع موج سوم کرونا است

کری‌خوانی علی‌اف: از مبارزه سرزمین‌های فراساحلی فرانسه علیه «حکومت استعماری» حمایت می‌کنیم