شکایت ۶ سازمان مردم نهاد از دولت فرانسه به اتهام کنترل هویت تبعیض آمیز شهروندان

کنترل هویتی در مارسی
کنترل هویتی در مارسی Copyright Claude Paris/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۶ سازمان غیردولتی از جمله سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر از دولت فرانسه به اتهام «کنترل های هویتی تبعیض آمیز» به شورای حکومتی شکایت کردند.

آگهی

۶ سازمان غیردولتی از جمله، عفو بین الملل فرانسه و دیده بان حقوق بشر، برای پایان دادن به «اقدامات تبعیض آمیز دولت امانوئل ماکرون در زمینه كنترل تبعیض آمیز هویت» در حال طرح یک شکایت جمعی هستند.

این سازمان ها پیش تر در ماه ژانویه گذشته از سه وزارتخانه خواسته بودند تا به «روند تبعیض آمیز کنترل هویت افراد در فرانسه» خاتمه بدهند و همزمان به وزرا زمان پاسخگویی دادند، اما بدلیل عدم دریافت پاسخ مشخص تصمیم گرفتند تا از دولت شکایت کنند.

این سازمان های غیردولتی در بیانیه ای روز پنج شنبه نوشته اند که بیش از ۴ ماه به سه وزیر فرصت «اصلاحات ساختاری» در زمینه کنترل هویت «تبعیض آمیز» داده اند و حالا ناگزیر از دولت به «شورای حکومتی» شکایت می کنند.

شورای حکومتی فرانسه بالاترین مرجع حل دعاوی حقوقی مرتبط با دولت است.

این سازمان ها مردم نهاد می گویند «کنترل هویتی که همچنان توسط نیروهای پلیس فرانسه انجام می گیرد غالبا شهروندان غیرسفیدپوست و مهاجرتبار را هدف می گیرد.» ۶ سازمان می گویند که «مطالعات، نشان از سرکوب و تبعیض ساختاری حکومتی» می دهد.

تحقیقات جامعه شناسانی که در این زمینه با سازمان های غیردولتی کار کرده اند، نشان می دهند که «سفیدپوستان در سال های اخیر بندرت از سوی نیروهای پلیس در خیابان مورد کنترل هویتی» قرار گرفته اند.

شکایت این ۶ سازمان غیردولتی از دولت فرانسه در تاریخ این کشور بی سابقه است.

دادخواست این سازمان های غیردولتی ۴۵۰ صفحه است و در آن نمونه های مختلفی از شهروندان سیاه پوست و عرب تبار وجود دارد که در جریان کنترل هویت روزانه مورد سرکوب و تبعیض پلیس قرار گرفته اند.

جامعه شناسان فرانسوی سالهاست تاکید می کنند که «کنترل هویت های پلیس فرانسه یکی از موانع اصلی کاهش تنش ها بین شهروندان محروم وغیرسفیدپوست فرانسوی با دولت ها در سه دهه اخیر بوده است.»

سازمان دیده بان حقوق بشر گزارشی منتشرکرده است که در آن نمونه های فراوانی ذکر شده از کودکان و نوجوانان آفریقایی تبار فرانسوی که در جریان کنترل هویت از سوی پلیس مورد اهانت و آزارهای فیزیکی قرار گرفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری هواداران ترامپ و معترضان به تبعیض نژادی یک کشته برجای گذاشت

دیده‌بان حقوق بشر، پلیس فرانسه را به برخورد تبعیض‌آمیز‌ با مردان عرب و سیا‌ه‌پوست متهم کرد

پلیس فرانسه از سوی مقام «مدافع حقوق شهروندی» به تبعیض ساختاری متهم شد