پلیس آلمان صدها نفر را پس از دستیابی به داده‌های رمزگذاری شده انکروچت دستگیر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 Paul Zinken/dpa
Paul Zinken/dpa   -   کپی رایت  AP Photo

مقامات امنیتی آلمان می‌گویند که صدها نفر را پس از نفوذ به اطلاعات رمزگذاری شدۀ یک تلفن همراه مرتبط با شبکه مخابراتی «انکروچت» دستگیر کرده‌اند.

انکروچت یک سیستم ارتباطی تلفن همراه است که به دلیل قابلیت‌هایی همچون پاک کردن سریع اطلاعات گوشی حتی از راه دور، عمدتا از سوی خلافکاران فعال در تجارت‌های غیرقانونی همچون قاچاق مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پلیس آلمان مدتهاست که تحقیقات گسترده‌ای را درباره این سیستم ارتباطی آغاز کرده است؛ این تحقیقات به‌ویژه از مارس ۲۰۲۰ میلادی با همکاری نیروهای امنیتی فرانسه و هلند وسعت بیشتری یافت.

در بیانیه دادستان فرانکفورت و اداره پلیس جنایی فدرال این کشور (BKA) آمده است که در جریان عملیات اخیر بیش از ۷۵۰ نفر در روز سه‌شنبه بازداشت شده‌اند.

مقامات همچنین در چارچوب این عملیات، میزان قابل توجهی مواد مخدر شامل ۳.۲ تن ماری جوانا، حدود ۳۲۰ کیلوگرم مواد مخدر سنتتیک، بیش از ۱۲۵ هزار قرص اکستازی، حدود ۴۰۰ کیلوگرم کوکائین و ۱۰ کیلوگرم هروئین کشف و ضبط کردند.

علاوه بر این ۳۱۰ قبضه سلاح و بیش از ۱۲ هزار قبضه مهمات، و دارایی‌هایی به ارزش ۱۶۸ میلیون یورو نیز از سوی بازرسان کشف و توقیف شد.

دادستان فرانکفورت اعلام کرد که تحقیقات هنوز به پایان نرسیده و آنها همچنان در حال ارزیابی اطلاعات به دست آمده هستند.

بنا بر اعلام جولیا بوسویلر، دادستان فرانکفورت «دسترسی به داده‌های انکروچت در چهارچوب تحقیقات نیروهای اطلاعاتی فرانسه ممکن شده است» و این کشور به همراه هلند و فرانسه یک تیم تحقیق مشترک تشکیل داده‌اند که تلاش‌های این تیم تحقیق، رمزگشایی از داده‌های انکروچت و خواندن پیام‌های رد و بدل شده میان کاربران این سیستم ارتباطی را ممکن کرده است.

انکروچت سال گذشته در سراسر جهان ۶۰ هزار کاربر داشت و مجریان آن در ژوئن ۲۰۲۰ میلادی پس از آنکه متوجه به خطر افتادن امنیت این سیستم شدند، از کاربران خود خواستند که استفاده از آن را متوقف کنند و دستگاه‌های خود را دور بیندازند.

کریستین هاپ، رئیس بخش ویژۀ اداره پلیس جنایی فدرال آلمان اعلام کرد که با رمزگشایی از داده‌های اخیر، تصویر کامل‌تری از فعالیت باندهای خلافکار در آلمان به دست آمده و اکنون «از تأمین کنندگان مواد مخدر گرفته تا نیروهای فعال در بخش واردات و توزیع در آلمان و حتی مشتریان آنها، همه کسانی را که در این جنایت دست دارند شناسایی کرده‌اند».

او افزود: «این واقعیت که از هر چهار مظنون یک نفر مسلح است، خطر بالای فعالیت گروه‌های جرایم سازمان یافته برای جامعه را به روشنی نشان می‌دهد.»