چهارمین شب درگیری‌ها در دیژون؛ پلیس فرانسه در مقابل باندهای مسلح تبهکاران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
PHILIPPE DESMAZES
PHILIPPE DESMAZES   -   کپی رایت  AFP

پلیس فرانسه این روزها در شهر تاریخی دیژون واقع در شرق این کشور با رویدادی کم‌سابقه روبروست. چهار روز از درگیری‌های خشونت‌بار میان افراد عمدتا وابسته به باندهای مسلح تبهکاران در این شهر می‌گذرد.

عصر دوشنبه نیز به روال سه روز پیش از آن، صدها مرد که میله‌های آهنین، راکتهای بیس بال یا اسلحه گرم در دست داشتند، در خیابان‌های منطقه «گِرِزی» در حومۀ شمال شرق شهر که یکی از محله‌های عمدتا مهاجرنشین است جمع شدند و تا پاسی از شب خودروها و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند، اقدام به تیراندازی هوایی کردند و دوربین‌های مداربسته را شکستند.

گزارش‌های محلی حاکی از آن است که این خشونت‌ها حاصل درگیریِ مهاجران عمدتا چچنی در جمعه شب گذشته بوده که اکنون دامنه‌ای بسیار گسترده پیدا کرده است.

گفته می‌شود سرآغاز این خشونت‌ها تصمیم چچنی‌ها برای انتقام گیری بوده است؛ زیرا یک فروشنده محلی مواد مخدر در ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) به یک نوجوان ۱۶ ساله چچنی حمله فیزیکی کرده است.

جامعه چچنی‌های ساکن دیژون می‌گویند از آنجا که روند قضایی رسیدگی به شکایات بسیار کند و طولانی است و پلیس قدرت اقدام ندارد، خودشان برای احقاق حقوقشان دست به کار شده‌اند.

بنا بر اعلام پلیس، اولین درگیری جمعه شب در مرکز شهر دیژون روی داده است اما پس از آن محل درگیری‌ها از مرکز شهر به حومه «گِرِزی» تغییر پیدا کرده و اگرچه از شمار چچنی‌های حاضر در این آشوب کاسته شده اما افرادی از دیگر گروهها در حالی که ماسک به صورت داشتند و حتی گاه ساکن این شهر نیز نبودند، جای آنها را گرفته و به آشوب و درگیری‌ها ادامه داده‌اند.

در جریان درگیری‌های چهار روز گذشته به تیمی از خبرنگاران فرانسوی نیز حمله شد و دست‌کم ۶ نفر نیز عمدتا در پی تیراندازی‌ها زخمی شدند.

معاون وزیر کشور فرانسه: هیچکس نباید شخصا برای اجرای عدالت وارد عمل شود

با تداوم خشونت‌ها لوران نونز، معاون وزیر کشور فرانسه بامداد سه‌شنبه به شهر دیژون سفر کرد و ضمن اعلام حمایت خود از مردم دیژون در وضعیت ناامن کنونی، اطمینان داد که مطابق با درخواست شهردار و فرماندار دیژون، با تقویت شمار نیروهای پلیس، امنیت را به شهر و حومه آن باز گرداند.

پیش از این مقامات دیژون اعلام کرده بودند که به دلیل کمبود نیروهای پلیس، قادر به کنترل اوضاع نشده‌اند.

او ضمن اعلام اینکه تحقیقات قضایی با موضوع «تلاش برای قتل در یک باند سازمان یافته، تخریب و تحریک به خشونت» آغاز شده است، گفت: «در این منطقه باید امنیت برقرار شود. مردم از دیدن چنین صحنه‌هایی به وحشت افتاده‌اند.»

آقای نونز تاکید کرد: «می‌خواهم پیام بسیار روشنی را به اراذل و اوباش که با اسلحه به خیابان‌ها آمده‌اند و به افرادی که برای اعمال خشونت به دیژون آمده‌اند بدهم. پاسخ ما بسیار محکم خواهد بود.... هیچکس نمی‌تواند شخصا برای اجرای عدالت وارد عمل شود.»

او با تاکید بر اینکه آنچه در دیژون روی داده غیرقابل تحمل و برخلاف اصول زندگی در جامعه فرانسه است، افزود: «شک نکنید که تحقیقات به دستگیری، محاکمه و مجازات شدید آنها منتهی خواهد شد.»

امانوئل ماکرون: خارجی‌های درگیر را اخراج کنید

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در واکنش به تحولات دیژون از وزیر کشور خواست تا خارجی‌های درگیر در این وقایع خشونت‌بار را که بازداشت شده‌اند یا بازداشت خواهند شد، اخراج کنند.

گفته می‌شود بسیاری از چچنی‌های دستگیر شده، پناهنده بوده‌اند.

در بیانیه‌ای که از سوی کاخ الیزه در همین رابطه منتشر شد، آمده است که رویه اداری مربوطه بطور جدی آغاز شده است.

کریستین ژاکوب، رئیس حزب جمهوری‌خواهان فرانسه نیز در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر این کشور، خواستار اقدام جدی دولت در قبال آنچه در دیژون در حال روی دادن است شد.

او نوشت: «این تصاویر غیرقابل تحمل است که در شهرهایی هچون دیژون، گروهی با عقایدی که ریشه در دیدگاه کمونیتاریسم دارد، با سلاح‌های سنگین ظاهر می‌شوند، ترور و وحشت ایجاد می‌کنند، درصدد اعمال قانون خود هستند و همچنان از مجازات مصونند.»