Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پلیس فرانسه ۶ شهروند چچنی‌تبار را در پیوند با آشوب‌های دیژون بازداشت کرد

پلیس فرانسه ۶ شهروند چچنی‌تبار را در پیوند با آشوب‌های دیژون بازداشت کرد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناآرامی‌ها درمحله گرِزی تا شامگاه دوشنبه ادامه داشت و این محله هر شب صحنه تیراندازی افراد مسلح و آتش زدن خودروها و شکستن برخی اماکن عمومی بود.

آگهی

با پایان درگیری‌های خیابانی چهار روزه در شهر دیژون فرانسه، مأموران پلیس شش تن از چچنی‌های مقیم این کشور را به ظن پیوند داشتن با این ناآرامی‌ها بازداشت کردند.

اریک ماتیاس، فرمانده پلیس دیژون با اعلام بازداشت متهمان در دیژون و چند شهر دیگر فرانسه گفت هدف از بازداشت موقت این افراد به دست آوردن سر نخی از آغازکنندگان خشونت‌ها بوده است. به گفته او موضوع تحقیقات آغاز شده در این پرونده «اقدام به قتل در قالب گروه سازمان‌یافته، ایجاد تشکیلات برای تبهکاری و عضویت در باندهای مسلح» بوده است.

تمامی افراد بازداشت شده سوء پیشینه و پرونده قبلی نزد پلیس دارند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

شامگاه جمعه پیش صدها تن از چچنی‌تبارهای مقیم دیژون به بهانه این که یک فرد عرب فروشنده مواد مخدر به یک نوجوان هم‌تبار آنها تعرض کرده، با در دست داشتن چوب و چماق، میله آهنی، چاقو و وسایل دیگر به هوای انتقام در مرکز شهر و سپس در محله مهاجرنشین «گرِزی» تجمع کردند. با فراخوان این افراد در شبکه‌های اجتماعی، گروه‌های دیگری از چچنی‌تبارها از محله‌های دیگر دیژون و حتی از شهرهای دیگر به محل رفته و با افرادی عمدتا عرب‌تبار درگیر شدند.

ناآرامی‌ها درمحله گرِزی تا شامگاه دوشنبه ادامه داشت و این محله هر شب صحنه تیراندازی افراد مسلح و آتش زدن خودروها و شکستن برخی اماکن عمومی بود. در تصاویر همرسان شده از این درگیری‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، افرادی با صورت‌های ماسک زده و تفنگ در دست دیده می‌شوند. انتشار این تصاویر و اخبار واکنش بالاترین مسئولان سیاسی فرانسه را به همراه داشت.

انتقاد از «بی‌عملی» پلیس

بازداشت ۶ متهم در حالی صورت می‌گیرد که برخی شهروندان فرانسوی و به ویژه رسانه‌های دست راستی پلیس فرانسه را در ماجرای دیژون به بی‌عملی و تسامح متهم می‌کنند. برخی سیاستمداران به ویژه از جناح راست نیز از این که پلیس در برخورد با این خشونت‌ها قاطعیت کافی نداشته خرسند نیستند.

پلیس در پاسخ به این انتقادها گفته در جریان خشونت‌های دیژون و به ویژه در شب اول درگیری‌ها به حد کافی نیرو برای برخورد با خاطیان نداشته است.

چچنی‌تباران در مطبوعات فرانسه

چچنی‌تبارهای فرانسه که غالبا مسلمان هستند، جمعیت زیادی ندارند. آنها تا پیش از این برای فرانسویان چندان شناخته‌شده نبودند، اما در روزهای اخیر رسانه‌ها دائما نام این جامعه کوچک مهاجر را تکرار می‌کنند.

روزنامه‌های لوفیگارو لوپاریزین روز چهارشنبه بخش‌هایی از یک یادداشت «محرمانه» پلیس قضایی را منتشر کردند که در آن ادعا شده بود باند‌های تبهکاری چچنی از چند سال پیش «در مقیاسی وسیع» در حال فعالیت بوده‌اند. اما هدا ایندربائوا، تحلیل‌گر مسايل قفقاز در گفتگو با سودفرانس این موضوع را تکذیب کرده و تعمیم دادن خشونت‌طلبی به تمام جمعیت چند هزار نفری چچنی‌تباران فرانسه را اشتباه می‌داند.

آلکابوف چامیل، عضو هیيت مدیره چچنی‌های مقیم اروپا نیز در گفتگو با شبکه ال‌س‌ای فرانسه تعمیم دادن خشونت به هموطنانش را نادرست دانسته و گفت بیشتر چچنی‌ها که خود از بیم جنگ و خشونت به اروپا پناه آورده‌اند، به دنبال ایجاد خشونت نیستند.

آتش‌بس چچنی‌ها و مغربی‌ها در مسجد

پس از چند روز درگیری میان چچنی‌تبارها و گروه‌هایی از شهروندان عرب آفریقایی‌تبار در دیژون، نمایندگانی از این دو جامعه مهاجر مسلمان چهارشنبه شب در مسجد محله «کتینی» جمع شده و پس از گفتگو، «آتش‌بس» اعلام کردند.

پدر نوجوانی که ماجرا با کتک خوردن او آغاز شده بود، در این جلسه حاضر شده و از جوانان خواست تا از خشونت دست بکشند.

مارین لوپن، سیاستمدار فرانسوی از جناح راست افراطی که به مهاجرستیزی معروف است و برای بهره‌برداری سیاسی از ماجرای دیژون به این شهر سفر کرده بود، با مسخره کردن آتش‌بس دیژون در توییتر نوشت که در محله‌های مهاجرنشین نه بی‌قانونی، که «قانونی دیگر» حکم می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین شب درگیری‌ها در دیژون؛ پلیس فرانسه در مقابل باندهای مسلح تبهکاران

دومین شب تنش در حومه پاریس پس از مرگ یک جوان موتورسوار

آشوب در حومه پاریس؛ آیا شورش حاشیه‌نشینان فرانسه از سر گرفته می‌شود؟