دستگیری نظامیان سابق آلمان که درصدد تشکیل گروه تکاوری برای جنگ یمن بودند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پلیس آلمان حین عملیات دستگیری
پلیس آلمان حین عملیات دستگیری   -  Copyright  AP Photo

مقامات قضایی آلمان روز چهارشنبه ۲۰ اکتبر از بازداشت دو نظامی پیشین این کشور به ظن تلاش برای تشکیل «یک گروه تروریستی» خبر دادند.

طبق بیانیه دادگاه فدرال کارلسروهه، این دو مرد مظنون با سابقه عضویت در بوندس وٍهر(نیروهای دفاعی فدرال آلمان) قصد داشته‌اند از طریق ایجاد یک گروه «تکاوری شبه نظامی» در جنگ داخلی یمن مداخله کنند.

این گروه تکاوری قرار بوده است که یک واحد شبه نظامی متشکل از ۱۰۰ تا ۱۵۰ پلیس یا کهنه سربازان آلمان باشد. مظنونان این پرونده اقدامات ابتدایی را برای عملی کردن طرح خود انجام داده بودند.

این دو مظنون هدف خود را کمک به برقراری صلح و وادار کردن نیروهای دولتی و شورشیان حوثی به مذاکره عنوان کرده‌اند. یکی از این دو مظنون که خبرگزاری فرانسه از او با عنوان هاشم. آ یاد کرده طی زمانی طولانی تلاش داشته از طریق تماس با مقامات سعودی، هزینه‌های این طرح را تامین کند.

دادگاه فدرال کارلسروهه در بیانیه خود تاکید کرده که این فرد از راه‌های گوناگون تلاش کرده بود با ایجاد یک کانال ارتباطی با مقامات دولت عربستان سعودی به این منظور از آنها قرار ملاقات بگیرد.

با این حال این تلاشها با توجه به اینکه واکنش مثبت مقامات دولت سعودی را به همراه نداشته است، ره به جایی نبرده است. این دو فرد مظنون علاوه بر مداخله در یمن قصد داشته‌اند تا خدمات نظامی خود را در قالب یک «شرکت نظامی خصوصی» در دیگر نقاط درگیر دنیا نیز ارائه دهند.

یکی از این دو مظنون مسئول استخدام «مزدور حرفه ای» بوده و ظاهرا تاکنون با هفت نفر در این ارتباط تماس گرفته بوده است. وی به هر یک از آنها حقوقی ماهیانه بالغ بر ۴۰ هزار یورو پیشنهاد داده بوده است.

طبق بیانیه دادگاه کارلسروهه این افراد با آگاهی از اینکه مداخله آنها در یمن بدون شک به کشته و زخمی شدن افراد غیرنظامی در جریان عملیات می انجامد، قصد تشکیل این گروه را داشته‌اند.