Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پادشاه عربستان از ایران خواست به «رفتارهای منفی» در منطقه پایان دهد

Saudi King Salman
Saudi King Salman Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملک سلمان، ایران را به «تشکیل و حمایت» از گروه‌های فرقه‌ای و مسلح در منطقه نیز متهم کرد و گفت: «حمایت‌های رژیم ایران از شبه‌نظامیان تروریست حوثی باعث شده جنگ در یمن طولانی‌ شود و بحران انسانی در آن کشور تشدید گردد و امنیت این پادشاهی نیز تهدید شود.»

آگهی

ملک سلمان، پادشاه عربستان روز پنج‌شنبه پس از آن که ریاض تهران را به کمک به شورشیان یمن برای انجام حملات مرگبار علیه این کشور متهم کرد، از ایران خواست تا به «رفتارهای منفی» خود در منطقه پایان دهد.

پادشاه سعودی که روز جمعه ۸۶ ساله می‌شود، سال گذشته نیز از قدرت‌های جهانی خواسته بود تا علیه ایران «موضعی قاطع» بگیرند.

ملک سلمان روز پنج‌شنبه در جریان سخنرانی خود در مجلس شورا، بالاترین نهاد مشورتی دولت عربستان اعلام کرد: «امیدواریم ایران سیاست و رفتار منفی خود را در منطقه تغییر دهد و به سمت گفتگو و همکاری قدم بردارد. ما با نگرانی شدید سیاست‌های رژیم ایران را که ثبات منطقه را برهم می‌زند، پیگیری می‌کنیم.»

ریاض و تهران، دو رقیب سرسخت در دو سوی خلیج فارس، سال‌هاست که در طیفی از درگیری‌های منطقه‌ای از جمله در یمن، بطور غیرمستقیم حضور دارند و مقابل یکدیگر ایستاده‌اند.

هر دو کشور از ماه آوریل سال جاری میلادی چند دور مذاکره را با هدف بهبود روابط برگزار کرده‌اند که هنوز به نتیجه روشنی نرسیده است.

ملک سلمان در سخنرانی روز پنج‌شنبه خود، ایران را به «تشکیل و حمایت» از گروه‌های فرقه‌ای و مسلح در منطقه نیز متهم کرد و گفت: «ما همچنین حمایت‌های رژیم ایران از شبه‌نظامیان تروریست حوثی را زیر نظر داریم؛ حمایت‌هایی که باعث شده جنگ در یمن طولانی‌ شود و بحران انسانی در آن کشور تشدید گردد و امنیت این پادشاهی نیز تهدید شود.»

یمن از سال ۲۰۱۴ میلادی درگیر جنگی داخلی و بی‌پایان شده که یکسوی آن حامیان دولت این کشور تحت حمایت ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی قرار دارند و در سوی دیگر، شیعیان حوثی که کنترل بسیاری از مناطق شمالی از جمله صنعا، پایتخت را در دست دارند و از حمایت‌های ایران برخوردارند.

سازمان ملل جنگ یمن را بدترین بحران انسانی جهان توصیف کرده که تاکنون ده‌ها هزار کشته برجای گذاشته و بیش از ۸۰ درصد از جمعیت این کشور را نیازمند کمک‌های اساسی بین‌المللی کرده است.

عربستان سعودی مدت‌هاست که ایران را به تهیه سلاح‌های پیشرفته برای حوثی‌ها و آموزش شورشیان به کمک نیروهای حزب‌الله متهم می‌کند.

تهران این اتهامات را رد کرده و حزب‌الله لبنان نیز آن را «مضحک» خوانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران به طور یک‌طرفه دور تازه مذاکرات با عربستان را به حالت تعلیق درآورد

سه دیپلمات ایرانی پس از شش سال عازم جده عربستان شدند

دستگیری نظامیان سابق آلمان که درصدد تشکیل گروه تکاوری برای جنگ یمن بودند