Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ژوئن از خونین‌ترین ماه‌های جنگ ۲۰ ساله افغانستان؛ چند ولسوالی از طالبان پس گرفته شد

سرباز ارتش افغانستان
سرباز ارتش افغانستان Copyright طلوع‌نیوز افغانستان
Copyright طلوع‌نیوز افغانستان
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات محلی ولایت هرات روز پنجشنبه اعلام کردند که گروهی از نیروهای طالبان به بازار قدوس‌آباد در اسلام‌قلعه واقع در نزدیکی مرز افغانستان با ایران حمله کرده‌اند.

آگهی

نیروهای دولتی و خیزش مردمی در برابر پیشروی طالبان در نقاط مختلف افغانستان مقاومت می‌کنند و همزمان دولت کابل می‌گوید چند ولسوالی (شهرستان) نیز از ستیزه‌جویان پس گرفته شده است.

کماندوهایی که برای عقب راندن طالبان در ولایت بغلان مبارزه می‌کنند، روز پنجشنبه ۱۰ تیر (سرطان) اعلام کردند که به پیشرفت‌هایی در منطقه پلخمری، مرکز این ولایت دست یافته و دست کم ۵ پاسگاه پلیس را آزاد کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی به کمک بسیج مردمی این کشور طی عملیاتی با وارد کردن تلفات سنگین به طالبان در «شینواری» واقع در ولایت پروان باعث خروج آنها از این ولسوالی شدند. به گفته وزارت دفاع افغانستان عملیات برای بازپس‌گیری ولسوالی سیاه‌گرد در همین ولایت نیز «به شدت» ادامه دارد. این دو منطقه چند روز پیش به دست طالبان افتاده بود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

پیش از آن وزارت دفاع افغانستان از بازپس‌گیری دو ولسوالی در ولایت فاریاب و همچنین ولسوالی کلدار در ولایت بلخ در شمال کشور از دست گروه طالبان خبر داده بود و گفته بود که نیروهای دولتی کنترل ولسوالی‌های خان چهارباغ و پشتون‌کوت در فاریاب را نیز در دست گرفته‌اند. آنها همچنین بری بازپس گرفتن ولسوالی‌های از دست رفته در غزنی نیز پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

گروه طالبان در جریان یورش گسترده خود در روزهای اخیر کنترل بیش از ۵۰ ولسوالی را در افغانستان به دست آورد و برخی از ولسوالی‌ها بارها میان طالبان و نیروهای دولتی دست‌به‌دست شدند. حکومت تاکنون در مجموع توانسته است کنترل ۱۰ ولسوالی را باز پس یگیرد.

حملات طالبان

طالبان می‌گویند بار دیگر کنترل ولسوالی تگاب در ولایت کاپیسا را در دست گرفته‌اند.

از سوی دیگر مقامات محلی ولایت هرات روز پنجشنبه اعلام کردند که گروهی از نیروهای طالبان به بازار قدوس‌آباد در اسلام‌قلعه واقع در نزدیکی مرز افغانستان با ایران حمله کرده‌اند.

همین مقامات گفته‌اند که نیروهای دولتی تلاش طالبان برای کنترل ولسوالی غوریان را که با ایران مرز مشترک دارد، خنثی کرده‌اند.

«خونین‌ترین ماه»

حملات اخیر طالبان و مقاومت نیروهای دولتی و مردمی در برابر آنان روزهای خونینی را برای افغانستان رقم زده است. رسانه‌ها و منابع دولتی آمار متفاوتی را از قربانیان این نبردها گزارش کرده‌اند و شمار دقیق کشته‌شدگان روشن نیست.

بر بنیاد آمارها و اطلاعاتی که طلوع‌نیوز ثبت کرده‌است، ماه گذشتۀ میلادی ژوئن یکی از خونین‌ترین و پر رویدادترین ماه‌ها در ۲۰ سال گذشته در افغانستان بوده است.

حکومت کابل می‌گوید که در این ماه، بیش از ۶ هزار طالب در این ماه کشته شده‌اند. طالبان نیز ادعا می‌کنند که تلفاتی را به نیروهای دولتی در این ماه وارد کرده‌اند. در این ماه، ۶۳۸ نظامی و غیرنظامی در حمله‌‎های طالبان و گروه‌های دیگر در افغانستان جان باختند.

بر اثر حملات اخیر طالبان تاکنون هزاران نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند. به نوشته رسانه‌های افغانستان، شمار آوارگان تنها در ولایت کندز حدود ۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

نبردها در افغانستان در آغاز ماه مه سال جاری میلادی شدت گرفت. طالبان پس از آن به جنگ شدت بخشیدند که آمریکا و ناتو اعلام کردند که خروج سربازان آنان از اول ماه مه آغاز و تا ماه سپتامبر تکمیل می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند