عبدالله عبدالله: بقای افغانستان در خطر است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان   -  کپی رایت  AP Photo

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان روز چهارشنبه هشدار داد که بقای این کشور در خطر است.

به گزارش رسانه های افغانستان وی که در ششمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می کرد بر لزوم «بسیج یکپارچه» رهبران سیاسی برای دفاع از نظام سیاسی افغانستان تاکید کرد. عبدالله عبدالله اولویت را با «صلح» دانست و گفت که در همین راستا هیات مذاکره کننده این کشور هم اکنون در دوحه، پایتخت قطر به سر می برد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان اظهار داشت: «گروه تماس همین حالا هم تماس دارند. مساله میانجی گری قطر و سازمان ملل هم مطرح است که اگر بتوانند سبب تسریع گفت و گوها بشوند اما هیات ما هیچ نوع ابراز کوتاهی برای اینکه صلح می خواهند انجام نداده اند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنان عبدالله عبدالله در حالی مطرح شد که آخرین گروه از نظامیان آمریکا قرار است حدود دو ماه و نیم دیگر خاک افغانستان را ترک کنند. در همین راستا ایتالیا و آلمان روز چهارشنبه اعلام کردند که ماموریت نظامی شان در افغانستان پایان یافته است. آخرین گروه از نظامیان آلمان بعد از ظهر چهارشنبه به کشورشان بازگشتند.

آخرین گروه از نظامیان ایتالیا نیز سه شنبه شب وارد فرودگاه نظامی پیزا در این کشور شدند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه با اشاره به اینکه شرایط امنیتی در افغانستان «رو به وخامت» گذاشته گفت که میزان خشونت ها در این کشور «بسیار بالا» است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون افزود که شرایط کنونی «صداقت» طالبان در تلاش هایش برای شرکت در مذاکرات مصلح به عنوان یک عنصر «مشروع و معتبر» را زیر سوال می برد.

بنا به گزارش ها نیروهای طالبان کنترل ولسوالی کلدار در بلخ را بار دیگر به دست گرفته اند. این در حالی است که وزارت دفاع ملی افغانستان روز سه شنبه اعلام کرده بود «تلفات سنگینی» به طالبان در این ولسوالی وارد شده است و شبه نظامیان این گروه پا به فرار گذاشته اند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که ولسوالی کلدار به طور کامل به تصرف این گروه درآمده است.