Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا پس از ۲۰ سال پایگاه هوایی بگرام افغانستان را ترک کرد

آمریکا پس از ۲۰ سال پایگاه هوایی بگرام افغانستان را ترک کرد
آمریکا پس از ۲۰ سال پایگاه هوایی بگرام افغانستان را ترک کرد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو مقام آمریکایی روز جمعه دو ژوئیه (۱۱ تیر) گفتند که پس از نزدیک به ۲۰ سال ارتش ایالات متحده پایگاه هوایی بگرام را که مرکز جنگ آمریکا با طالبان و نیروهای القاعده بود ترک کرد.

آگهی

دو مقام آمریکایی روز جمعه دو ژوئیه (۱۱ تیر) گفتند که پس از نزدیک به ۲۰ سال ارتش ایالات متحده پایگاه هوایی بگرام را که مرکز جنگ آمریکا با طالبان و نیروهای القاعده بود، ترک کرد.

این میدان هوایی به‌طور کامل به نیروهای امنیت ملی و دفاعی افغانستان تحویل داده شد. یک مقام آمریکایی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که تمام نیروهای آمریکا و ناتو پایگاه هوایی بگرام را ترک کرده‌اند. وی تاکید کرد که خروج تمام نیروهای خارجی حاضر در افغانستان قریب الوقوع است.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اطمینان داد که مقامات محلی «کاملا آماده» تحویل گرفتن این پایگاه هستند.

از سوی دیگر نیشانک موتوانی، کارشناس مسائل افغانستان که در استرالیا ساکن است به خبرگزاری فرانسه گفت: «خروج نیروهای خارجی از بگرام نماد این واقعیت است که افغانستان تنها است، رها شده است و مجبور به دفاع از خود در برابر هجوم طالبان است.»

وی اضافه کرد: «هنگام بازگشت آمریکایی‌ها و سایر نیروهای خارجی به خانه متوجه می‌شوند که آنچه که برای ساختنش به سختی جنگیده‌اند به خاکستر تبدیل می‌شود زیرا متوجه می‌شوند زنان و مردان افغان که همراه آن‌ها جنگیده‌اند، همه چیز را از دست می‌دهند.»

پیش بینی می‌شود که پنتاگون نزدیک به ۶۰۰ نیرو را در افغانستان نگه دارد تا از سفارت آمریکا در کابل محافظت کنند.

این «عقب‌نشینی» روشن‌ترین نشانه از خروج آخرین نفرات از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان ماه‌ها قبل از ۱۱ سپتامبر است، تاریخی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج تمام نیروهای آمریکایی در نظر گرفته است. ایالات متحده آمریکا در دهه ۱۹۵۰ پایگاه بگرام را با هدف مقابله با شوروی سابق ساخت.

بیشتر نیروهای ناتو نیز این هفته بی سروصدا افغانستان را ترک کردند.

با این حال آمریکا با اشاره به نگرانی‌های امنیتی از گفتن زمان دقیق خروج آخرین سرباز آمریکایی از خاک افغانستان خودداری کرده است اما همزمان درباره حفاظت از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای کابل در حال مذاکره است. نیروهای ترکیه و آمریکایی در حال حاضر از فرودگاه محافظت می‌کنند.

فرودگاه بگرام در زمان اوج خود شاهد عبور و مرور بیش از ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی بوده است.

نظامیان خارجی در حالی مشغول ترک خاک افغانستان هستند که درگیری میان نیروهای دولتی در این کشور و شبه‌نظامیان طالبان طی هفته‌های گذشته به اوج خود رسیده است.

آمریکایی‌ها و نیروهای ناتو پس از حملات ۱۱ سپتامبر نیروهای القاعده در سال ۲۰۰۱ به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک اقدام به مداخله در افغانستان کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالله عبدالله: بقای افغانستان در خطر است

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند