Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلویزیون دولتی کره شمالی: شهروندان با دیدن ظاهر لاغر کیم جونگ اون دلشکسته شده‌اند

کیم جونگ اون
کیم جونگ اون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحلیل‌گران می‌گویند اینگونه صحنه‌سازی در باره وضعیت لاغری کیم جونگ اون برای جلوه دادن «فداکاری و سخت‌کوشی» وی در بحبوحه بحران‌‌های جاری در این کشور طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

آگهی

تلویزیون دولتی کره شمالی با پخش برنامه‌ای غیرمعمول به مسئله لاغری رهبر این کشور پرداخت و برای نخستین بار اظهارات یک شهروند را در این خصوص منتشر کرد.

پرداختن به مسئله لاغری و کم شدن وزن کیم جونگ اون در کشوری که هرگونه اظهارنظر در باره حریم خصوصی و وضعیت سلامت جسمانی وی ممنوع است غیرمعمول و غافلگیرکننده توصیف می‌شود.

به گفته تحلیل‌گران پرداختن به این موضوع نشان‌دهنده تمایل مقامات این کشور برای بهره برداری از مسئله کاهش وزن رهبر کره شمالی به منظور تقویت حس وفاداری به حکومت است که این‌ روزها جدا از تنش‌های بین‌المللی با مشکلات جدی اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

از سوی دیگر کره شمالی که از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های متعدد بین‌المللی رنج می‌برد پس از همه‌گیری بیماری کووید در جهان، به دلیل بسته شدن مرزهای این کشور بیش از همیشه در جهان منزوی است.

کیم جونگ اون اوایل ماه ژوئن برای نخستین بار اعتراف کرد که کره شمالی یک بحران غذایی دشوار را پشت سر می‌گذارد و بدین ترتیب نسبت به مشکلات عدیده و بزرگی که بخش کشاورزی در این کشور با آن روبروست به شهروندان هشدار داد.

وضعیت سلامت جسمانی رهبر کره شمالی در سطح بین‌المللی به دقت پی‌گیری می‌شود؛ به نحوی که غیبت طولانی کیم جونگ اون پیش‌تر طرح مسائلی نظیر جانشینی وی و ثبات حکومت را به میان کشیده بود.

رهبر کره شمالی که یک سیگاری قهار به شمار می‌رود مدت‌ها است از چاقی رنج می‌برد و وزن وی طی‌ سال‌های گذشته همواره رو به افزایش بوده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی و تلویزیون دولتی این کشور به تازگی عکس‌هایی از کیم جونگ اون با وضعیتی متفاوت از قبل را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد او کمی وزن کرده و لاغر شده است.

تابوی نپرداختن رسانه‌ها به زندکی خصوصی آقای کیم اما هفته گذشته با پخش گزارشی از تلویزیون دولتی این کشور شکسته شد.

در این برنامه مستندگونه یک شهروند ساکن پایتخت کره شمالی به صراحت در باره وضعیت ظاهری رهبر صحبت کرد و گفت که کل کشور با مشاهده لاغری و وزن کم کردن وی دلشکسته هستند.

این شهروند همچنین گفته بود که دیدن لاغری رهبر کل کشور چیزی است که بیشتر قلب مردم را جریحه‌دار می‌کند.

تحلیل‌گران می‌گویند اینگونه صحنه‌سازی در باره وضعیت لاغری کیم جونگ اون برای جلوه دادن «فداکاری و سخت‌کوشی» وی در بحبوحه بحران‌‌های جاری در این کشور طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

بسته شدن مرزها از سوی دیگر سبب کاهش چشمگیر سطح مبادلات تجاری پیونگ یانگ با چین شده؛ کشوری که کره شمالی معمولا برای تامین مواد غذایی، کود و سوخت تا حدود زیادی به آن وابسته است.

تحریم‌های بین‌المللی که به دلیل جاه‌طلبی‌های هسته‌ای کره شمالی و رهبر آن به این کشور تحمیل شده نیز سهم به سزائی در شکل گیری شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی شهروندان دارد.

رهبر کره شمالی پیش‌تر در ماه آوریل طی اقدامی کم‌تر دیده شده به دشواری‌های پیش روی مردم از حیث تامین مواد غذایی اشاره کرده و از مقام‌های دولتی خواسته بود که با «راهپیمایی طاقت‌فرسای» دیگری تا آنجا که ممکن است حتی اندکی از سختی‌ها بر مردم بکاهند.

«راهپیمایی طاقت‌فرسا» اصطلاحی است که مقامات کره شمالی معمولا در اشاره به اقدامات این کشور برای مقابله با قحطی در دهه ۹۰ میلادی مورد استفاده قرار می‌دهند.

کیم جونگ اون سال گذشته میلادی به مدت سه هفته در انظار عمومی ظاهر نشد و این مسئله گمانه‌زنی‌هایی را در باره وضعیت جسمانی و سلامتی وی تقویت کرد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رد و بدل شدن نامه‌ بین پوتین و کیم: همکاری‌های روسیه و کره‌ شمالی افزایش می‌یابد

رزمایش نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا با وجود تهدیدهای پیونگ یانگ برگزار می‌شود

ابعاد تازه‌ای از قحطی در کره‌ شمالی؛ سئول: پیونگ یانگ ناگزیر به عرضه ذخایر جنگی شده است