Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تاثیرات کاهش وزن رهبر کره شمالی بر تحولات ژئوپلیتیک جهان

رهبر کره شمالی
رهبر کره شمالی Copyright 朝鮮通信社/AP
Copyright 朝鮮通信社/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت سلامت رهبر کره شمالی اهمیت دارد چرا که او تنها کسی است که می تواند شبه جزیره کره را با یک دستور به نابودی بکشاند.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پس از تقریباً یک ماه غیبت در انظار عمومی با «کاهش وزن محسوسی ظاهر شده است و شایعات درباره وضعیت سلامتی او را تقویت کرده است.»

برخی از تحلیلگران کم شدن وزن رهبر کره شمالی را المانی برای پیش بینی «چشم اندازهای ژئوپلیتیکی آینده شبه جزیره کره» قرارداده اند.

مدتهاست که تحلیلگران و آژانس های جاسوسی-امنیتی جهان بدلیل داده های ناقص و کم درباره رهبر دیکتاتور کره شمالی و سیاستمداران این کشور، منبع اصلی فرضیه هایشان را «روی تصاویر ویدئویی و عکسهای کیم جونگ اون که از سوی حکومت در اختیار رسانه ها قرار می گیرد» استوار کرده اند.

ویپین نارنگ، تحلیگر مسائل سیاسی می گوید:‌ «‌اگر رهبر کره شمالی خودخواسته و برای سلامتی رژیم گرفته و وزن کم کرده باشد، این موضوع می تواند اعتماد رقبا و همسایگان این کشور، ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن را برای ادامه برنامه های رهبر کنونی جلب کند.»

به گفته این استاد علوم سیاسی دانشگاه آم آی تی آمریکا در غیراین صورت، عدم کاهش وزن خودخواسته، عواقب نگران کننده ای دارد. ویپین نارنگ می گوید: « اگر کاهش وزن ناگهانی به دلیل وضعیت سلامتی او باشد، ممکن است فرضیه ها برای جانشینی او در پشت صحنه تقویت شود و این تحول می تواند برای جامعه جهانی عامل نگرانی و دردسرهای تازه تر باشد.»‌

در مقایسه تصویرهای حاضر کیم جونگ اون با تصویر او در ماه نوامبر می بینیم که «ساعت دوازده هزار دلاری دیکتاتور کره شمالی در اطراف مچ دست او سفت بسته شده اما عکس های اخیر نشان می دهند که این ساعت در حالتی رهاتر از مچ دست رهبر کنونی قراردارد.»

ژان اچ لی، رئیس پیشین خبرگزاری آسوشیتدپرس درپیونگ یانگ می گوید « نباید از یاد برد که پدر و پدربزرگ آقای اون بدلیل سکته قلبی جان باخته اند و بعید نیست که رهبر کره شمالی تنها بدلیل ترس از حملات قلبی سعی کرده تا وزن خود را کاهش دهد.»

وضعیت سلامت رهبر کره شمالی اهمیت دارد چرا که او تنها کسی است که می تواند شبه جزیره کره را با یک دستور به نابودی بکشاند. کره شمالی صاحب یکی از مهم ترین زرادخانه های هسته ای جهان است.

هنگامی که رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ با مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی در دیداری تاریخی ملاقات کرد، یکی از روزنامه های کره جنوبی چندین کارشناس استخدام کرد تا ساعتها وقت خود را صرف بررسی فیلم های مربوط به رهبر کره شمالی در این دیداربکنند.

تحقیقات حاکی از آن بود که کیم جونگ اون «کفی در کفشش گذاشته بود تا قد خود را بلندتر نشان دهد.»

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه هم از این حربه در دیدارهای رسمی و بین المللی استفاده می کرد.

یا به عنوان مثال، هنگامی که سال گذشته شایعات بیماری شدید کیم جونگ اون قوت گرفت، پس از اولین حضور او در انظار عمومی برخی از کارشناسان پزشکی حدس زدند که یک علامت کوچک روی مچ دستش ثابت می کند که وی تحت یک عمل جراحی قرار گرفته است.

تحلیل وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی در حالی است که رابطه کره شمالی و آمریکا، با بروی کار آمدن دموکرات ها و جو بایدن در کاخ سفید دچار تنش‌های پیش از ریاست جمهوری دونالد ترامپ شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی به دلیل شیوع کرونا از شرکت در المپیک تابستانی توکیو انصراف داد

به نمایش درآمدن عکس بزرگ رهبر کره شمالی در کنار تصاویر پدر و پدربزرگش برای اولین بار

پیام فریبا عادلخواه، محقق و زندانی سابق در ایران به دانشجویان حامی فلسطین