کره شمالی چند روز پس از تهدید خواهر کیم جونگ اون آزمایش موشکی انجام داد

کیم جونگ اون در کنار خواهرش
کیم جونگ اون در کنار خواهرش Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیدها به گشایش در روابط واشنگتن با کره شمالی پس از سه ملاقات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی افزایش یافته بود. با این حال این امیدها طی یک سال گذشته که هیچ گونه تماس جدی بین مقامات دو طرف صورت نگرفت کمرنگ شد.

آگهی

کره شمالی روز یکشنبه برای اولین بار از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا چند موشک کوتاه برد را آزمایش کرد.

دو مقام ارشد دولت ایالات متحده که نخواستند نامشان فاش شود آزمایش موشکی کره شمالی را تائید کردند. پرتاب این موشک های کوتاه برد تنها چند روز پس از سخنان تهدیدآمیز کیم یو جونگ، خواهر بانفوذ رهبر کره شمالی علیه رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی صورت گرفت.

پیونگ یانگ پیشنهاد دولت جدید آمریکا برای ادامه گفتگوها بر سر برنامه هسته ای خود را رد کرده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته از چین خواسته بود که با استفاده از «نفوذ گسترده» خود کره شمالی را به توقف برنامه هسته ای متقاعد کند.

مقامات ارشد دولت جو بایدن با وجود تائید آزمایش موشکی کره شمالی تلاش کردند تا این رویداد را کم اهمیت جلوه دهند. به گفته آنها قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ شامل آزمایش این موشک های کوتاه برد نمی شود. شخص جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز به خبرنگران گفت که آزمایش موشکی کره شمالی را «تحریک‌ آمیز» نمی داند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش کره جنوبی روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که صبح یکشنبه دو موشک کروز از ساحل غربی کره شمالی پرتاب شد. در بیانیه ارتش کره جنوبی آمده که بررسی آزمایش موشکی همسایه شمالی این کشور در جریان است.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز گفته است که رویداد روز یکشنبه اولین آزمایش موشکی کره شمالی از ماه آوریل سال ۲۰۲۰ تاکنون محسوب می شود.

قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد پیونگ یانگ را از پیگیری برنامه موشک های بالستیک منع کرده است. با این حال این ممنوعیت شامل آزمایش موشک های کروز نمی شود. موشک های کروز در ارتفاع کمتری نسبت به موشک های بالستیک حرکت می کنند و سرعت کمتری نیز دارند. این امر باعث می شود که رهگیری آنها آسانتر باشد.

امیدها به گشایش در روابط واشنگتن با کره شمالی پس از سه ملاقات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی افزایش یافته بود. با این حال این امیدها طی یک سال گذشته که هیچ گونه تماس جدی بین مقامات دو طرف صورت نگرفت کمرنگ شد.

آخرین دیدار بین تعدادی از مقامات ارشد دو کشور در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ در سوئد انجام شد. تلاش های دولت جدید آمریکا برای تماس و مذاکره با مقامات کره شمالی از ماه فوریه (بهمن/اسفند) تاکنون بی نتیجه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن قصد ندارد با اون ملاقات کند

بن‌بست تازه در روابط پیونگ‌یانگ-واشنگتن؛ کره شمالی جواب دولت بایدن را نمی‌دهد

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد