Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی به آمریکا: تا سیاست خصمانه دارید، به تماس‌های شما اهمیت نمی‌دهیم

چوئه سون هویی، معاون وزیر خارجه کره شمالی
چوئه سون هویی، معاون وزیر خارجه کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت پیونگ یانگ این هشدار را در حالی داده است که دو مقام ارشد آمریکا، یعنی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع این کشور در سئول، پایتخت کره جنوبی به سر می‌برند.

آگهی

کره شمالی اعلام کرد تا زمانی که واشنگتن از «سیاست خصمانه» خود در قبال این کشور دست برندارد، به تلاش آمریکا برای برقراری ارتباط اهمیت نخواهد داد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز پنجشنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) به نقل از خبرگزاری دولتی کره شمالی نوشت چوئه سون هویی، معاون اول وزیر امور خارجه این کشور گفته است: «تا زمانی که ایالات متحده آمریکا به سیاست خصمانه خود علیه جمهوری دموکراتیک خلق کره پایان ندهد، هیچ گونه تماس و گفتگویی میان دو کشور برقرار نخواهد شد و در این شرایط ما در آینده نیز همچنان تلاش آمریکا برای برقراری ارتباط را نادیده خواهیم گرفت.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت پیونگ یانگ این هشدار را در حالی داده است که دو مقام ارشد آمریکا، یعنی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع این کشور در سئول، پایتخت کره جنوبی به سر می‌برند.

کره جنوبی پس از ژاپن دومین توقفگاه این دو مقام آمریکایی است که تلاش دارند در برابر تهدید هسته‌ای کره شمالی و نفوذ روزافزون چین، جبهه مشترک واشنگتن با متحدان آسیایی‌اش را تقویت کنند. دو وزیر کابینه جو بایدن روز چهارشنبه با همتایان خود در کره جنوبی دیدار کردند. آنها قرار است روز پنجشنبه با مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز دیدار کنند.

جو بایدن از زمانی که به جای دونالد ترامپ صدارت ایالات متحده را از درون کاخ سفید به دست گرفت، تلاش‌هایی را برای برقراری ارتباط با رهبری کره شمالی آغاز کرد، اما به نتیجه‌ای نرسید.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این هفته گفت که واشنگتن از اواسط ماه فوریه «از چندین کانال» تلاش کرده است تا با پیونگ یانگ تماس بگیرد. وی گفت: «تا به امروز هیچ پاسخی از پیونگ یانگ دریافت نکرده‌ایم.»

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سخنرانی علیه واشنگتن را اندکی قبل از مراسم تحلیف بایدن در ماه ژانویه آغاز کرد و گفت: «آمریکا دشمن اصلی ماست». رهبر کره شمالی بدون ذکر نام جو بایدن گفت: «هر کسی که در آمریکا به قدرت برسد، ماهیت واقعی سیاست آنها در قبال جمهوری دموکراتیک خلق کره هرگز تغییر نمی‌کند.»

معاون وزیر خارجه کره شمالی نیز در اظهارات روز پنجشنبه خود، نامی از رئیس جمهوری آمریکا به زبان نیاورد. خانم چوئه گفت: «دولت جدید ایالات متحده از زمان روی کار آمدنش، نظریه ابلهانه‌اش درباره تهدید کره شمالی و سخنان بی‌اساسش درباره هسته‌ای‌زدایی کامل (کره) را مطرح کرده است.»

بلینکن و آستین در جریان دیدارهای آسیایی خود در چند نوبت بر لزوم «خلع سلاح هسته‌ای کامل کره شمالی» تأکید کردند.

چوی گفت با گفتن این که سخنان بلینکن در ژاپن «ما را به شدت شوکه کرد»، افزود: «کنجکاو هستیم ببینیم وی چه سخنان جنون‌آمیز دیگری را در کره جنوبی ارائه می‌دهد تا جهان را شگفت‌زده کند.»

این مقام کره شمالی تأکید کرد: «کره شمالی و ایالات متحده برای انجام مذاکره، باید به صورت برابر دیدار کنند.»

خانم چوئه با این حال هشدار داد که دیگر امکان ایجاد روابط نزدیک شبیه آن چه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شکل گرفت، وجود ندارد. وی با اشاره به مکان دیدارهای تاریخی ترامپ و کیم در گذشته گفت: «آشکارا می‌گوییم که ما دیگر فرصت‌های مشابه سنگاپور یا هانوی را (به آمریکا) نخواهیم داد.»

کره جنوبی و آمریکا هفته گذشته رزمایش مشترکی را در آب‌های منطقه آغاز کردند که هشدار شدید کره شمالی به آمریکا را به دنبال داشت. کیم یو جونگ، خواهر با نفوذ رهبر کره شمالی روز سه شنبه خطاب به دولت جدید آمریکا که به گفته او «می‌خواهد بوی باروت پخش کند» گفت کاری نکنند که «خواب راحت» نداشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست تازه در روابط پیونگ‌یانگ-واشنگتن؛ کره شمالی جواب دولت بایدن را نمی‌دهد

واشنگتن: برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی اولویت‌ فوری آمریکاست

خواهر رهبر کره شمالی: سئول بهای سنگینی برای «بازی کثیف» اعلامیه‌ها خواهد پرداخت