بن‌بست تازه در روابط پیونگ‌یانگ-واشنگتن؛ کره شمالی جواب دولت بایدن را نمی‌دهد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد دولت جو بایدن در آستانه سفر چهار روزه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ژاپن و کره جنوبی فاش کرد که پیونگ یانگ طی یک ماهی که از آغاز تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده برای برقراری تماس با کره شمالی می‌گذرد، هنوز پاسخی به کانال‌های ارتباطی واشنگتن نداده است.

آگهی

یک مقام ارشد دولت جو بایدن در آستانه سفر چهار روزه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ژاپن و کره جنوبی فاش کرد که پیونگ یانگ طی یک ماهی که از آغاز تلاش‌های ایالات متحده برای برقراری تماس با کره شمالی می‌گذرد، تمامی پیام‌های دیپلماتیک این کشور را بی‌پاسخ گذاشته است.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز و نیز شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام ارشد دولت جو بایدن خبر دادند که واشنگتن با هدف کاستن از تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا از یک ماه پیش از طریق چندین کانال ارتباطی از جمله یک رابط مستقر در نیویورک سعی کرده تا پیونگ‌یانگ تماسی دیپلماتیک برقرار کند ولی کره شمالی تا کنون هیچ واکنشی به این تلاش‌ها نشان نداده است.

این مقام آگاه یادآور شده که گفتگوهای فعال میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ بیش از یکسال است که متوقف مانده است.

بر همین اساس، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده که یکی از اهداف اصلی سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به ژاپن و کره جنوبی که از روز دوشنبه آغاز می‌شود، افزون بر مساله چین، تمرکز بر تهدید هسته‌ای کره شمالی برای منطقه و ایالات متحده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده یک ماه پیش چالش‌های ناشی از برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی را یکی از اولویت‌های دولت جدید آمریکا عنوان کرد. با این حال، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی آمریکا در آستانه به قدرت رسیدن جو بایدن گفت که فعالیت‌های سیاسی خارجی کشورش باید در جهت به زانو در آوردن آمریکا تنظیم و متمرکز شود. این کشور همچنین در آستانه برگزاری مراسم تحلیف آقای بایدن از موشک‌های بالستیک جدید خود رونمایی کرد.

این در شرایطی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا بر خلاف سنت گذشتگان خود، سه بار با رهبر کره شمالی دیدار کرده بود و از نامه‌نگاری‌ها متعدد میان خود خبر داده بود؛ با این حال، مذاکرات دو کشور در جهت خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و رفع تحریم‌های این کشور بدون پیشرفت خاصی از حدود یکسال پیش متوقف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی چند روز پس از تهدید خواهر کیم جونگ اون آزمایش موشکی انجام داد

آمریکا: اقدام کره شمالی در پرتاب ماهواره جاسوسی نقض قطعنامه‌‌های شورای امنیت است

گمانه زنی‌های آمریکا درباره سفر وزیر دفاع روسیه به کره شمالی؛ «مسکو به‌دنبال تامین سلاح است»