Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تلفات جاده‌ای در اروپا همچنان در حال کاهش است؛ آمار ایران چقدر است؟

تلفات جانی تصادفات جاده‌ای در اروپا
تلفات جانی تصادفات جاده‌ای در اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میانگین شمار جان‌باختگان در تصادف‌های جاده‌ای در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ نیز ۵۱ نفر به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شده است.

آگهی

یورواستات، نهاد آماری اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن (۳ خرداد) اعلام کرد شمار کشته‌شدگان در تصادفات جاده‌ای در کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر همچنان در حال کاهش است.

بر پایه آخرین داده‌های این سازمان، در سال ۲۰۱۹، تعداد افراد کشته شده در تصادفات جاده‌ای در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۲.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در آن سال تعداد کل افرادی که در کل اتحادیه اروپا در حوادث جاده‌ای فوت کردند، ۲۲ هزار و ۷۵۶ نفر بوده است که ۴۴ درصدشان سرنشینان خودروهای سواری، ۲۰ درصد عابر پیاده، ۱۶ درصد موتورسوار، ۹ درصد دوچرخه‌سوار و ۱۱ درصد نیز مربوط به سرنشینان سایر وسایل حمل و نقل مانند خودروهای باری سبک و سنگین، اتوبوس، دوچرخه موتوردار و درشکه بوده است.

به طور کلی تعداد قربانیان در ترافیک جاده‌ای در اتحادیه اروپا طی ۱۰ سال گذشته روند نزولی داشته است. یورواستات می‌نویسد که تعداد تلفات جاده‌ای اروپا از از حدود ۳۳ هزار نفر در سال ۲۰۰۹ به کمتر از ۲۳ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است، آماری که کاهش بیش از ۱۰ هزار نفری یا ۳۱ درصدی را طی ده سال نشان می‌دهد.

کمترین آمار تلفات جاده‌ای اروپا به نسبت جمعیت به ترتیب متعلق به سوئد و ایرلند و بیشترین آن مربوط به رومانی و بلغارستان است. در سال ۲۰۱۹، میزان تلفات جاده‌ای به نسبت هر یک میلیون نفر جمعیت در سوئد ۲۲ نفر، ایرلند ۲۹، مالت ۳۲، هلند و دانمارک ۳۴ و آلمان و اسپانیا ۳۷ نفر بوده است.

در انتهای سیاهه آماری کشته‌شدگان جاده‌ای در سال ۲۰۱۹، بیشترین آمار متعلق به رومانی، بلغارستان، لهستان و کرواسی به ترتیب با ۹۶، ۹۰، ۷۷ و ۷۳ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است.

میانگین شمار جان‌باختگان در تصادف‌های جاده‌ای در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ نیز ۵۱ نفر به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شده است.

یورواستات آمار مربوط به سال‌های بعد از ۲۰۱۹ را نداده است، اما با توجه به قرنطینه کرونایی و وضع محدودیت‌های شدید رفت و آمد در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در اتحادیه اروپا، آمار کشته‌شدگان در تصادفات جاده‌ای در کشورهای عضو این اتحادیه به احتمال زیاد به روند نزولی خود ادامه داده است.

آمار ایران

آمار رسمی تلفات جاده‌ای در ایران به طور منظم منتشر نمی‌شود. گزارش‌های پلیس نشان می‌دهد که تنها در تعطیلات نوروزی امسال، یعنی از ۲۰ اسفند ۹۹ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰، دست کم ۳۹۷ نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند.

آخرین آمار سالیانه تصادفات موجود در پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز آمار ایران مربوط به سال ۱۳۹۳ است. مرکز آمار ایران به نقل از پلیس، تعداد کل تلفات جاده‌ای کشور در این سال را ۸ هزار و ۲۴۸ نفر ذکر کرده است.

بر پایه جدیدترین آمار سازمان پزشکی قانونی ایران، شمار کشته‌شدگان در تصادفات جاده‌ای در ۷ ماه نخست سال ۱۳۹۹، ۹ هزار و ۴۱۷ نفر بوده است. با توجه به این آمار، در این بازه زمانی به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت ۸۳ میلیونی ایران، ۱۱۴ نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شده‌اند.

در دو روز گذشته در دو تصادف جداگانه در استان‌های یزد و آذربایجان غربی، جمعا ۷ نفر از سرنشینان دو اتوبوس جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار تصادف‌های منجر به مرگ در آمریکا؛ زنان رانندگان بهتری هستند یا مردان؟

سازمان جهانی بهداشت: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشته می‌شوند

حوادث مرگبار در جاده های اروپا