Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

«واکسن‌های ایرانی کرونا»؛ از واکسن سپاه تا محصولات مشترک با کوبا و استرالیا

ایران چندین واکسن کرونا را در دست تولید دارد
ایران چندین واکسن کرونا را در دست تولید دارد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از آنکه ایران اعلام کرد که مجوز مصرف واکسن ایرانی کووبرکت را صادر کرده، مجوز واکسن پاستووک به زودی صادر می‌شود و واکسن اسپوتنیک ایرانی نیز رونمایی خواهد شد، همزمان امروز سپاه پاسداران مدعی رونمایی از واکسن دیگری علیه بیماری کووید-۱۹ ساخته شده از سوی این نهاد شد.

آگهی

پس از آنکه ایران اعلام کرد که مجوز مصرف واکسن ایرانی کووبرکت را صادر کرده، مجوز واکسن پاستووک به زودی صادر می‌شود و واکسن اسپوتنیک ایرانی نیز رونمایی خواهد شد، همزمان امروز سپاه پاسداران مدعی رونمایی از واکسن دیگری علیه بیماری کووید-۱۹ ساخته شده از سوی این نهاد شد.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح امروز سه‌شنبه ۲۲ ژوئن (یک تیر) در جمع خبرنگاران گفت که از واکسن کرونا تولید شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی سپاه در روزهای آینده رونمایی می‌شود.

وی بدون اشاره به جزئیات گفت که واکسن متعلق به وزارت دفاع در مرحله دوم آزمایش بالینی است و واکسن دانشگاه علوم پزشکی سپاه در روزهای آینده رونمایی می‌شود.

ده روز پیش معاون سلامت سپاه گفته بود که این نهاد واکسن کرونا «نوراوکس» را ساخته است. با این حال طبق گفته احمد عبدالهی، این واکسن قرار است به زودی وارد مراحل آزمایش بالینی و تزریق روی انسان شود.

وی گفته بود که واکسن تولیدی سپاه زودتر از واکسن وزارت دفاع ساخته شد اما وزارت بهداشت با آن‌ها همکاری جدی نداشته است.

واکسن مشترک کوبا و ایران

از سوی دیگر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران امروز به ایرنا گفت: «پیش بینی می شود این هفته سازمان غذا و دارو پس از بررسی پرونده، مجوز اضطراری برای واکسن «پاستوکووک» را صادر کند و این واکسن وارد برنامه واکسیناسیون همگانی کووید-۱۹ شود.»

این واکسن در کوبا با نام «سوبرانا ۰۲» معرفی شده و انستیتو واکسن فینلای کوبا آن را تولید کرده است. بخشی از آزمایش‌های فاز سوم این واکسن با همکاری انستیتو پاستور ایران در هشت شهر کشور انجام شده است. به طوریکه ۲۴ هزار داوطلب در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد به ترتیب وارد این طرح مطالعاتی شدند و دو دُز واکسن را دریافت کرده‌اند.

ایسنا
واکسن تولیدی کوبا با کمک انستیتو پاستور ایرانایسنا

موسسه فینلای روز شنبه اعلام کرد که واکسن سوبرانا ۰۲ پس از تزریق دو دُز از سه دُز کارایی ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد. این واکسن قرار است در کوبا نیز در هفته‌ پیش رو همراه با واکسن «آبدالا» که امروز اعلام شد اثربخشی بالای ۹۲ درصد دارد مجوز بگیرد.

طبق گفته مسئولان حوزه بهداشت کوبا این واکسن از پروتئین‌های اسپایک ویروس کرونا که در آزمایشگاه ساخته شده‌اند، برای تحریک دستگاه ایمنی استفاده می‌کند. این پروتئین‌ها در مرحله بعدی با سم غیرفعال کزاز که یک آنتی‌ژن قدرتمند برای تقویت تولید پادتن (آنتی بادی) در بدن به شمار می‌رود، ترکیب می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود در صورت تزریق دُز سوم میزان تاثیرگذاری واکسن بالاتر رود به طوریکه ویسنت ورز، مدیر موسسه دولتی واکسن فینلای گفت که «طی چند هفته آینده نتایج مربوط به اثربخشی با سه دُز واکسن مشخص می‌شود که انتظار داریم بالاتر باشد.»

همزمان رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: «براساس روال عادی، پس از اتمام کارآزمایی بالینی فاز سوم برای بررسی و تحلیل نتایج اولیه حداقل ۲ ماه زمان نیاز دارد، ولی مسئولان نظام سلامت به دلایلی از جمله اضطرار می توانند مجوز استفاده واکسن را زودتر صادر کنند.»

وی افزود: «کارآزمایی بالینی این واکسن برای داوطلبان ۵ تا ۱۸ سال در حال انجام است تا این افراد هم بتوانند از واکسن استفاده کنند.»

واسکن اسپوتنیک ایرانی

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز گذشته گفته بود که روز شنبه با حضور سفیر ایران در روسیه واکسن اسپوتنیک ایرانی رونمایی می‌شود. پیش از این در اردیبهشت گذشته کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران گفته بود واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت روسیه با همکاری مشترک شرکت‌های ایرانی و شرکت گامالیای روسیه در ایران به صورت انبوه تولید می‌شود.

وی اضافه کرده بود: «به نظر می رسد زیرساخت و خطوط تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آماده است، مهم تامین مواد اولیه و جانبی است تا کار تولید شروع شود، به محض اینکه این امکانات آماده شود و طرف روس، سل بانک را در اختیار این شرکت ها قرار دهد از زمان در اختیار گذاشتن سل بانک به شرکت های ایرانی بعد از ۴۵ روز تا دو ماه، اولین تولیدات واکسن اسپوتنیک در ایران وارد بازار می شود.»

اسپوتنیک وی از دو آدنوویروس (ویروس شایع ایجاد کننده دامنه‌ای از بیماری‌) انسانی ساخته شده که البته به گونه‌ای اصلاح شده‌اند که حاوی ژن سازنده پروتئین تاج ویروس SARS-CoV-2 باشد؛ ویروسی که عامل بیماری کووید۱۹ است.

وب سایت رسمی واکسن «اسپوتنیک وی» اعلام کرده که بر پایه داده‌های حاصل از تزریق واکسن به ۱۹ هزار و ۸۶۶ نفر، کارآیی این واکسن ۹۱.۶ برآورد شده است. این واکسن باید در دو دُز به فاصله حداقل چهار هفته تزریق و در دمای بین دو تا هشت درجه سانتیگراد نگهداری شود.

سازندگان این واکسن مدعی هستند که نخستین واکسن کرونای جهان را ساخته‌اند.

گرچه در ابتدا به کارایی این واکسن با دید تردید نگاه می‌شد اما بهمن ماه گذشته مجله پزشکی لنست که یک مجله علمی معتبر است نتایج مرحله آخر آزمایش بالینی واکسن اسپوتنیک وی را منتشر کرد که طبق آن این واکسن بی‌خطر و اثربخشی آن ۹۱.۶ درصد عنوان شد.

آگهی

از سوی دیگر آژانس دارویی اروپا از ماه مارس گذشته (اواخر اسفند) کار بررسی این واکسن روسی را آغاز کرده است اما هنوز نتایج بررسی‌های این نهاد اعلام نشده است.

واکسن کووبرکت

اما در بین واکسن‌های ایرانی کرونا شاید یکی از جنجالی‌ترین آن‌ها واکسن کووبرکت باشد که هفته گذشته مجوز اضطراری استفاده از آن صادر شد.

این واکسن تولید شرکت شفافارمند زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام است.

خبرگزاری مهر
نمونه‌ای از واکسن کووبرکتخبرگزاری مهر

این واکسن در حالی مجوز گرفته است که هنوز نتایج آزمایش‌های بالینی [آزمایش روی انسان] آن منتشر نشده است و هفته گذشته تنها پیش مقاله آزمایش حیوانی واکسن منتشر شد. این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده است. به نظر می‌رسد ایران قصد دارد کار واکسیناسیون سراسری خود را با این واکسن انجام دهد.

واکسن‌های دیگر ایرانی

واکسن کرونا ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با نام «کووپارس» طبق گفته وزیر بهداشت ایران فاز دوم آزمایش‌های بالینی در حال انجام است و تا پایان تیر ماه ادامه خواهد داشت. این واکسن طبق گفته مسئولان موسسه رازی بر اساس پروتئین نوترکیب «اسپایک» ویروس کرونا ساخته و از دو بخش آنتی‌ژن و ادجوانت تشکیل شده و واکسیناسیون آن در سه دُز که شامل دو دُز تزریقی و دُز سوم استنشاقی است، انجام می‌شود. مسئولان حوزه بهداشت ایران، فناوری تولید این واکسن را شبیه واکسن کوبایی عنوان کرده‌اند.

آگهی
ایرنا
واکسن ساخت موسسه رازیایرنا

واکسن وزارت دفاع با نام «فخراواک» نیز از نوع ویروس غیر فعال شده است و در فاز یک بالینی قرار دارد.

واکسن اسپایکوژن با همکاری شرکت استرالیایی واکسین در شرکت سیناژن که تولید شده است. این واکسن مطالعات حیوانی و فاز یک بالینی را پشت سر گذاشته است و هم اکنون در مرحله دوم آزمایش‌های بالینی در ایران است. فاز یک بالینی تیر ماه سال گذشته بر روی ۴۰ داوطلب بزرگسال در شهر آدلاید استرالیا انجام شد. این واکسن از نوع پروتئین نوترکیب «اسپایک» است.

شرکت سیناژن یک شرکت خصوصی است که خود را تنها مجموعه در ایران با استاندارد کیفی اتحادیه اروپا معرفی کرده است. این واکسن در دو دُز است و فاصله هر دُز ۲۱ روز خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوبا تزریق «سوبرانا پلاس» برای کودکان بالای ۲ سال بهبود یافته از کرونا را تایید کرد

اتحادیه اروپا به لزوم استفاده از همه واکسن‌های موجود برای مقابله با ویروس کرونا فرا خوانده شد

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد