دولت ایران مجوز مصرف واکسن داخلی کووبرکت را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن برکت
واکسن برکت   -  کپی رایت  عکس از ایرنا

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی کووید ۱۹ به نام «کووایران برکت» را صادر کرده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) در جریان مراسمی در اراک اعلام کرد: «امروز ایران اجازه مصرف اضطراری واکسن ایرانی کووبرکت را اخذ کرده و مجوز واکسن پاستور هم هفته آتی صادر می‌شود.»

نمکی با اعلام این که واکسن ایرانی پاستور نیز هفته آینده برای مصرف مجوز دریافت خواهد کرد افزود که واکسن‌های ایرانی دیگر یعنی رازی و فخر هم به جمع واکسن‌های مصرفی اضافه می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین گفت که با توجه به ظرفیت ایجاد شده در کشور، «همه جمعیت ایران» تا پایان پاییز امسال واکسینه می‌شوند. در هفته‌های اخیر بسیاری از نقاط ایران با مشکل کمبود واکسن روبرو بودند، اما وزیر بهداشت روز دوشنبه گفت که روند واکسیناسیون از هفته جاری در کشور تسریع شده و مشکل کندی حل می‌شود.

سعید نمکی درباره ویژگی‌های واکسن‌های ایرانی کرونا گفت: «با افتخار بیان می‌کنم که واکسن ایرانی کم‌عارضه‌ترین، مؤثرترین و کم‌خطرترین واکسن دنیاست.»

کووایران برکت از نوع واکسن‌های سنتی است و چون حاوی کل ویروس غیرفعال شده کروناست، به واکسن چینی سینوفارم شبیه است.

وزیر بهداشت ایران در مورد وضعیت واردات واکسن خارجی به کشور ایران با روسیه قرارداد واردات ۶۹ میلیون دوز واکسن داشت که تنها یک میلیون آن وارد شده و از قرارداد واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن از چین نیز تنها چهار تا پنج میلیون آن وارد شده است.